Wybierz region

Wybierz miasto

  Trzy hektary konopi w Rostworowie

  Autor: Robert Domżał

  2000-08-20, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Czterdziestu policjantów przyjechało wczoraj rano do Rostworowa - niewielkiej podpoznańskiej wsi. Ku zdziwieniu mieszkańców policjanci zabrali się do wyrywania rosnącej w wielu miejscach wsi rośliny.

  Czterdziestu policjantów przyjechało wczoraj rano do Rostworowa - niewielkiej podpoznańskiej wsi. Ku zdziwieniu mieszkańców policjanci zabrali się do wyrywania rosnącej w wielu miejscach wsi rośliny. - To największe w tym roku skupisko konopi indyjskich - twierdzą policjanci.

  - W czwartek patrolując swój rewir zauważyłem rosnącą na przydrożnym rowie roślinę dziwnie przypominającą konopie. Wysiadłem obejrzałem dokładnie i już pewny o swoim spostrzeżeniu powiadomiłem komendanta - mówi młodszy aspirant Wojciech Kwiatek z komisariatu policji w Tarnowie Podgórnym.
  Jeszcze tego samego popołudnia do Rostworowa ponownie przyjechali policjanci.
  - Chodzili, zaglądali to tu to tam. Nie wiedzieliśmy czego szukają - mówią mieszkańcy wioski. W trakcie obchodu policjanci stwierdzili, że konopie rośnie nie tylko na polu na powierzchni blisko trzech hektarów, ale także pomiędzy budynkami mieszkalnymi oraz w starym parku. Pobrane próbki trafiły do policyjnego laboratorium.
  - Jakbyśmy wiedzieli, że to tyle warte. Kwiaty między konopiami zbierałyśmy. Słyszałam, że słoma makowa jest narkotykiem. Opium chyba z niej robią. Ale że to tutaj, to też narkotyki nigdy byśmy nie pomyśleli - mówią mieszkanki Rostworowa, które obserwowały jak policjanci wyrywają konopie.
  W piątek rano oprócz policjantów z Poznania na miejsce przybyli pracownicy Urzędu Gminy, a także członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Tarnowa Podgórnego. W ciągu niespełna godziny roślinami zapełniono dwie przyczepy rolnicze oraz dostawczego żuka.
  - Ta roślina rośnie tu od lat. W 1978 jak się tu sprowadziliśmy to konopie wyrywaliśmy z podwórka i ogródka. Króliki nawet do pyska nie chciały tego brać. Jak mi opowiadała nieżyjąca już sąsiadka, konopie uprawiane było we wsi na sznurek - mówią Tadeusz i Marek Witaszkowie, mieszkańcy Rostworowa.
  Część mieszkańców wsi uważa, że rośliny są samosiejkami, które przetrwały przez kilkadziesiąt ostatnich lat.

  młodszy aspirant
  Wojciech Kwiatek
  komisariat Tarnowo Podgórne

  W usuwaniu roślin bardzo pomógł Urząd Gminy Rokietnica. Zorganizował przyczepy na których wywiezione będą rośliny. Wyposażył też policjantów w rękawiczki. Zadbał o napoje, a także o to, by policjanci mogli na miejscu zjeść grochówkę.

  aspirant
  Zbigniew Krawczyk
  komisariat Tarnowo Podgórne

  Przed laty miałem już do czynienia z konopiami indyjskimi. Znalazłem pole zarośnięte tą rośliną w Komornikach. To znalezisko jest jednak znacznie większe. Trudno będzie ustalić czy to plantacja czy też dzieło natury. Niewykluczone, że rośliny same się posiały. A nasiona przyniosły ptaki.

  Andrzej Borowiak
  rzecznik komendanta miejskiego Policji w Poznaniu

  Ekspertyzy wykonane przed zniszczeniem roślin wykazały, że w konopiach z Rostworowa są substancje halucynogenne. O pomyleniu z konopiami uprawianymi do produkcji sznurka nie ma więc mowy.

  Kazimierz Łukasik
  wójt gminy Rokietnica

  Policjanci ustalili że nikt nie korzystał z tej plantacji. Nie znaleziono śladów deptania, wyrywania roślin. Nie przypuszczam, by pojawienie się tych roślin było efektem celowych działań.

  fot: Policjanci w ciągu godziny wypełnili roślinami dwie przyczepy rolnicze i dostawczego żuka

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.