Wybierz region

Wybierz miasto

  W obronie uczuć

  Autor: ABO

  2000-06-28, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  25 radnych sejmiku wojewódzkiego i 12 z Rady Poznania podpisało się pod apelem do władz Rzymu i prowincji rzymskiej o cofnięcie zgody na paradę gejów w stolicy Włoch.

  25 radnych sejmiku wojewódzkiego i 12 z Rady Poznania podpisało się pod apelem do władz Rzymu i prowincji rzymskiej o cofnięcie zgody na paradę gejów w stolicy Włoch. Impreza ma się odbyć w czasie Narodowej pielgrzymki Polaków do Rzymu.  Rzesze Polaków (w tym kilka tysięcy Wielkopolan) wybierają się w dniach 6-7 lipca na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu, związaną z Rokiem Jubileuszowym. Termin ten pokrywa się z imprezą organizowaną w stolicy Włoch przez homoseksualistów.


  Marszałek też apeluje

  Wielkopolscy radni ZChN wystąpili z inicjatywą wystosowania apelu do władz samorządowych Rzymu o cofnięcie zgody na paradę gejów. Pod listem podpisało się 12 radnych AWS z Rady Poznania oraz 25 radnych z sejmiku wojewódzkiego (głównie z AWS, ale też z innych opcji, swój podpis złożył m.in. marszałek Stefan Mikołajczak, związany z SLD). Apel został już przetłumaczony na włoski i zostanie wysłany pocztą.

  - Nie chcemy wnikać w to, co dwóch dorosłych mężczyzn robi w domu, ale agresywny homoseksualizm przyjął taką retorykę obrony, jakby to była mniejszość etniczna - mówił wczoraj Zbigniew Czerwiński, szef radnych AWS w sejmiku.


  By się nie stykali

  Politycy ZChN tłumaczyli, że chodzi im o obronę praw i uczuć setek tysięcy pielgrzymów z całego świata, a zwłaszcza z Wielkopolski. Uczucia uraża, jak tłumaczył radny Przemysław Alexandrowicz, forma manifestacji gejowskich, na przykład przebieranie się za duchownych.

  - Wielu pielgrzymów będzie narażonych na zetknięcie się po raz pierwszy w życiu z pederastami i lesbijkami - ostrzegał radny Krzysztof Mączkowski. W piątek z podobnym apelem w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy ma wystąpić jego wiceprzewodniczący i szef polskiej delegacji, poznański poseł Marcin Libicki.  Awanturnicy i bluźniercy

  Z niepokojem przyjmujemy wiadomości o planowanej na pierwsze dni lipca 2000 roku wielkiej manifestacji homoseksualistów w Rzymie. Uważamy ten haniebny zamiar za jawną prowokację agresywnego homoseksualizmu wobec wyznawców katolicyzmu na całym świecie.

  Apelujemy do władz samorządowych Rzymu i prowincji rzymskiej o cofnięcie zgody na ten haniebny festiwal bluźnierstwa i zgorszenia. Jako samorządowcy z Wielkopolski apelujemy do samorządowców Rzymu i prowincji rzymskiej, by przeciwstawili się awanturnikom godzącym w fundamenty chrześcijańskiej Europy i elementarnej przyzwoitości.

  (fragment apelu do Rzymian)


  Czy władze polskiego miasta lub regionu powinny zabierać głos w sprawach leżących w kompetencjach władz samorządowych miasta za granicą?


  Tak

  Zbigniew Czerwiński

  szef klubu radnych AWS w sejmiku wojewódzkim

  Nie obawiam się tego rodzaju zarzutów, bo nasza inicjatywa nie jest ingerencją w kompetencje władz rzymskich, tylko prośbą, by te władze liczyły się z odczuciami pielgrzymów. Obowiązkiem władz, także samorządowych, jest chronienie swoich obywateli, stąd nasze działanie. Nie możemy oglądać się na innych, skoro nasze MSZ nie reaguje w tej sprawie. Nie łamiemy zasad demokracji, bo ona polega na tym, że nie wolno godzić w prawa innych, także religijne. Ta impreza to ewidentna prowokacja i naigrywanie się z tego, co dla nas, katolików, jest najświętsze. Musimy reagować na zło, by się nie rozszerzało.

  Nie

  Wiesław Szczepański

  poseł SLD

  radny SLD w sejmiku wojewódzkim

  Uważam, że nasi radni nie powinni zajmować w tej sprawie stanowiska. Te sprawy należą do kompetencji konkretnego miasta. To jest kwestia suwerennej decyzji władz rzymskich. Jedynie od ich dobrej woli będzie zależało, czy zgodzą się na manifestację gejów. Jeśli samorządowcy rzymscy uznają, że nie chcą takiej imprezy, nie wydadzą zgody. Nie sądzę, by w podejmowaniu tej decyzji władze Rzymu potrzebowały tego rodzaju ,,wsparcia'' z miasta w innym kraju. Uważam też, że skoro jest taka grupa społeczna jak homoseksualiści, a ona jest również w naszym kraju, nie wolno udawać, że tych ludzi nie ma.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.