Wybierz region

Wybierz miasto

  Wielkopolska na Expo

  Autor: Artur BOIŃSKI

  2000-08-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Pięciodniowa prezentacja Wielkopolski na hanowerskim Expo ma stworzyć przyjazny klimat dla naszego regionu wśród Niemców. Mają temu służyć występy artystyczne, seminarium gospodarcze i turystyczne oraz podpisanie umowy ...

  Pięciodniowa prezentacja Wielkopolski na hanowerskim Expo ma stworzyć przyjazny klimat dla naszego regionu wśród Niemców. Mają temu służyć występy artystyczne, seminarium gospodarcze i turystyczne oraz podpisanie umowy z Dolną Saksonią.

  Wielkopolska, podobnie jak w innych terminach pozostałe województwa, będzie się prezentować w polskim pawilonie na Wystawie Światowej Expo 2000 w Hanowerze. Nasz region będzie gościł na Expo od środy 30 sierpnia do niedzieli 3 września.

  Premier na otwarciu

  Oficjalnie otworzą wielkopolską prezentację minister Tadeusz Donocik, komisarz polskiej prezentacji w Hanowerze, i marszałek wielkopolski Stefan Mikołajczak. Kilkanaście minut później marszałek i premier Dolnej Saksonii podpiszą deklarację o współpracy między regionami.
  Organizatorzy nie ukrywają, że wizyta na naszej prezentacji premiera landu, którego stolicą jest Hanower, powinna przyciągnąć zainteresowanie niemieckich mediów. Warto wspomnieć, że prawie 30 samorządów z Wielkopolski ma swoich partnerów w Dolnej Saksonii. Inną korzystną okolicznością jest to, że w tym samym czasie, gdy w polskim pawilonie pokaże się Wielkopolska, w niemieckim odbywać się będzie prezentacja Hesji - kraju, z którym nasz region ściśle współpracuje.

  Artyści ze sponsorem

  W trakcie wszystkich wielkopolskich dni w polskim pawilonie i przed nim odbywać się będą występy artystów. Zaprezentują się między innymi Dixi Company, Capella Zamku Rydzyńskiego, Affabre Continui, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański. Pokazywane będą filmy Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. Atrakcją ma być kilkakrotny pokaz bicia monet w mennicy.
  - Głównym kryterium doboru artystów był wysoki poziom artystyczny - zapewnia Aleksander Miklaszewski, koordynator wielkopolskiej prezentacji z Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorzy nie ukrywają, że przy wyborze w lepszej sytuacji były te zespoły, które znalazły swojego sponsora.

  Gospodarka i turystyka

  Drugiego dnia zaplanowano seminarium mające ukazać atrakcyjność gospodarczą Wielkopolski. Zaprezentuje się kilka firm z regionu. Organizatorom zależy zwłaszcza na niemieckich przedsiębiorcach, którzy już działają w Wielkopolsce.
  Seminarium, które przewidziano na kolejny dzień, ma wypromować walory turystyczne regionu. - Seminarium organizowane jest wspólnie z Ośrodkiem Promocji i Informacji Turystycznej. Zaprosiliśmy jako partnerów zarówno organizatorów imprez przyjazdowych do Wielkopolski, jak i właścicieli hoteli czy wielkopolskich organizatorów turystyki - mówi Aleksander Miklaszewski.

  Tylko Leszno i Ostrów

  W przedostatnim i ostatnim dniu swoje prezentacje będą miały dwa subregiony - Wielkopolska południowa oraz ziemia leszczyńska.
  Dlaczego akurat te dwa? Na początku roku Urząd Marszałkowski wystosował zaproszenie do dawnych stolic województw. - Wyszliśmy z założenia, że skoro Polska prezentuje się przez różnorodność regionów, my możemy pokazać się poprzez subregiony, które mają swoje specyficzne cechy - tłumaczy koordynator wielkopolskiej prezentacji. - Pozytywna odpowiedź, która wiązała się też z koniecznością zaangażowania finansowego, nadeszła z ziemi ostrowskiej, która skupiła wokół siebie całą południową Wielkopolskę, oraz z ziemi leszczyńskiej.  Expo 2000

  Wystawa Światowa w Hanowerze trwa od początku czerwca do końca października. Na 170 hektarach znajdują się prezentacje zarówno tematyczne (np. ,,zdrowie'', ,,praca'', ,,wyżywienie''), jak i pawilony poszczególnych krajów czy organizacji (takich jest prawie 200). Przewodnim tematem tej organizowanej po raz pierwszy w Niemczech imprezy jest ,,człowiek - przyroda - technika: powstaje nowy świat''. Po pierwszych miesiącach trwania Expo okazało się, że jednym z czterech najchętniej odwiedzanych i najwyżej ocenianych pawilonów jest ten, w którym prezentuje się Polska.
  Stworzone specjalnie na Expo logo Wielkopolski ma być wyróżnikiem regionu na wystawie. Później logo ma być stosowane jako znak promocyjny województwa.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.