Wybierz region

Wybierz miasto

  Wielkopolska na Expo

  Autor: ABO

  2000-08-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Już za tydzień w Hanowerze rozpocznie się wielkopolska prezentacja na Expo 2000. Trwają ostatnie przygotowania do tego wydarzenia. Według organizatorów wielu Wielkopolan zamierza wybrać się w tych dniach na Wystawę ...

  Już za tydzień w Hanowerze rozpocznie się wielkopolska prezentacja na Expo 2000. Trwają ostatnie przygotowania do tego wydarzenia. Według organizatorów wielu Wielkopolan zamierza wybrać się w tych dniach na Wystawę Światową.

  - Powoli zastanawiamy się, czy zdołamy się wszyscy pomieścić w polskim pawilonie, w którym odbywać się będzie nasza prezentacja - żartuje Aleksander Miklaszewski, koordynator prezentacji województwa wielkopolskiego na Expo 2000.
  Organizatorzy szacują, że przez pięć dni (30 sierpnia-3 września) wielkopolską prezentację obejrzy co najmniej sto tysięcy osób. Do Hanoweru wybiera się też wielu Wielkopolan. Szczególne zainteresowanie możliwością promocji swoich terenów wykazują samorządowcy.
  Prezentacja ma być mieszanką tradycji z nowoczesnością. Tę pierwszą warunkuje już sam wystrój pawilonu polskiego - odtworzony dawny rynek wiślicki. Nawiązaniem do tradycji będzie część występów artystycznych, pokazy bicia monet w dawnej mennicy kuźniczej oraz dwie rzeźby - postaci na koniach przedstawiające Bolesława Chrobrego i Ottona III (mają pozostać później w Hanowerze). - Rzeźby są już prawie gotowe, w ,,wersji zardzewiałej''. Teraz trwa ich polerowanie - mówi Wojciech Jankowiak z Zarządu Województwa.
  Nowoczesność i siła Wielkopolski też będą prezentowane w kilku płaszczyznach. Z jednej strony mają to być nowoczesne stoiska informacyjne, prezentacje na nowoczesnych nośnikach, na czele ze specjalnie wydaną płytą CD, akcentowanie osiągnięć i możliwości naukowych, gospodarczych, ekologicznych, turystycznych. Kulturalnym symbolem współczesnej Wielkopolski będą między innymi występy Polskiego Teatru Tańca oraz pokazy Studia Filmów Animowanych.
  ,,Gazeta Poznańska'' jest jednym z patronów medialnych wielkopolskiej prezentacji na Expo 2000.

  Wojciech Jankowiak
  członek Zarządu Województwa

  Z jednej strony chcemy się w Hanowerze zaprezentować jako region kultywujący wieloletnie tradycje. Stąd pojawią się postaci Bolesława Chrobrego i Ottona III, które będą symbolizować fakt, że nasz region funkcjonuje od co najmniej tysiąca lat. Z drugiej strony Wielkopolska ma być pokazana jako region nowoczesny, patrzący w przyszłość, o wysokim poziomie kultury.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.