Wybierz region

Wybierz miasto

  Wielkopolska winduje się

  Autor: Artur Boiński

  2000-09-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W kolejnym rankingu potencjału rozwojowego polskich powiatów ziemskich i grodzkich po raz pierwszy bardzo wysokie drugie miejsce zajął Poznań. Jeśli chodzi o województwa Wielkopolska też po raz pierwszy uplasowała się ...

  W kolejnym rankingu potencjału rozwojowego polskich powiatów ziemskich i grodzkich po raz pierwszy bardzo wysokie drugie miejsce zajął Poznań. Jeśli chodzi o województwa Wielkopolska też po raz pierwszy uplasowała się wysoko, tuż za województwem pomorskim.

  Ranking polskich powiatów po raz kolejny opracowało Centrum Badań Regionalnych, a jego wyniki opublikowała ,,Rzeczpospolita''.

  Wielkopolska w górę

  - Obserwuję województwo wielkopolskie od początku jego reaktywowania. W pierwszym naszym rankingu była to w większości niebieska plama (kolor oznaczający niski potencjał rozwojowy - A.B.). Wtedy Wielkopolska plasowała się w okolicach szóstego miejsca - powiedziała ,,Gazecie'' Wisła Surażska, szefowa Centrum Badań Regionalnych. - Teraz województwo pięknie się winduje do czołówki. To także dzięki Poznaniowi, który nadaje dynamizmu całemu regionowi, nie rozwija się sam dla siebie.
  Ranking województw został sporządzony na podstawie potencjału poszczególnych powiatów. W takim ujęciu Wielkopolska zajęła drugie miejsce tuż za województwem pomorskim. Te dwa województwa, wraz z zachodniopomorskim, zostały uznane za czołówkę rozwojową kraju.

  Konińskie odstaje

  Dysproporcje między poszczególnymi powiatami nie są w Wielkopolsce aż tak znaczne jak np. na Mazowszu, ale jednak widoczne (patrz mapka). Najlepszy rozwój jest udziałem środkowo-zachodniej części regionu. Wpływ na to ma silna pozycja Poznania. Najgorzej sytuacja wygląda w byłym województwie konińskim. Tam jedynie Konin znalazł się w drugiej klasie rozwojowej, reszta powiatów wypada bardzo słabo.
  Złe rokowania dotyczą też powiatu złotowskiego. Jednak już pozostałe obszary z północnej Wielkopolski poprawiły swoją pozycję.

  Poznań i Piła w czołówce

  Pomijając stolicę kraju, za najbardziej rozwojowe miasto w Polsce autorzy rankingu uznali Sopot. Tuż za nim plasuje się Poznań. Na dobrą ocenę stolicy Wielkopolski wpływ ma też niskie bezrobocie. W latach 1977-1999 w miastach-
  liderach regionalnego rozwoju zanotowano spadek zatrudnienia. Wzrosło ono jedynie w Warszawie i Poznaniu.
  Wysoko, na piątym miejscu wśród powiatów ziemskich, znalazł się również poznański powiat ziemski. Dobrze oceniono również powiat pilski (19, miejsce).

  Co oceniano?

  Przy ocenie powiatów brano pod uwagę kilka kryteriów gospodarczych, demograficznych, społecznych. Znaczenie miały dochody ludności, liczba i tempo przybywania prywatnych (w tym zagranicznych) firm, inwestycje samorządowe, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej i drogowej, napływ mieszkańców. Pod uwagę wzięto też aktywność obywatelską, wyrażającą się w powstawaniu organizacji non-profit i we frekwencji wyborczej.

  Paweł Klepka
  wiceprezydent Poznania

  Pozycja naszego miasta bardzo cieszy. Myślę, że ostatnim przykładem atrakcyjności Poznania może być przyjazd grupy Japończyków, którzy chcą budować kolejkę napowietrzną. Szykują się też do przyjazdu tutaj następne grupy. Zgłaszają się do nas, bo w Warszawie napotykają na mur urzędników. Wiadomo, że stolica ma największy potencjał, ale go nie wykorzystuje. My staramy się to robić jak najlepiej.

  Jerzy Stępień
  wicewojewoda wielkopolski

  Miejsce Poznania i Wielkopolski to powód do dumy. Ważne w tym przypadku jest to, że ocenę taką wystawił niezależny ośrodek. Nie wynika więc ona z lokalnego patriotyzmu, lecz jest mierzalna obiektywnymi kryteriami. Analiza mapy atrakcyjności poszczególnych powiatów potwierdza też, że nasze województwo jest bardzo zróżnicowane. Trzeba więc nadal zachęcać inwestorów do rozwijania działalności w słabiej rozwiniętych rejonach.

  Marek Waszkowiak
  koniński senator AWS

  Obecna kiepska pozycja byłego województwa konińskiego to następstwo historyczne, wynikające z rodzaju przemysłu, który był na tym terenie. Tu jest rola dla samorządu wojewódzkiego, który powinien kierować zainteresowanie inwestorów właśnie na te tereny. Ważne jest też działanie lokalnych samorządów, które powinny kłaść duże pieniądze na infrastrukturę, by te tereny stały się atrakcyjne. Dotąd te działania są niewystarczające.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.