Wybierz region

Wybierz miasto

  Wirus atakuje telefony

  Autor: Krzysztof KAŹMIERCZAK

  2000-06-09, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W Hiszpanii wykryto pierwszego na świecie wirusa atakującego telefony komórkowe. Polscy operatorzy GSM twierdzą, że potrafią przeciwdziałać takim atakom.

  W Hiszpanii wykryto pierwszego na świecie wirusa atakującego telefony komórkowe. Polscy operatorzy GSM twierdzą, że potrafią przeciwdziałać takim atakom.


  Jak poinformowała agencja Reuters, wirus o nazwie Timofonica (od hiszpańskiego słowa ,,timo'' - psikus) zaatakował operatora GSM w Hiszpanii, firmę Telefonica. Przekazywany jest poprzez wiadomości tekstowe SMS i działa podobnie do głośnego komputerowego wirusa ,,I Love You''. Tak jak on rozsyła listy email do osób, które użytkownik ma wpisane w książkę telefoniczną. Robi to oczywiście bez jego wiedzy. Wirus niczego nie niszczy, jedynie kolportuje informacje obraźliwe dla firmy Telefonica.

  Wszyscy polscy operatorzy GSM mają podpisane umowy roamingowe (pozwalające na korzystanie z komórki za granicą) z Telefonicą. Nawet Polacy przebywający obecnie w Hiszpanii mogą być jednak spokojni o swoje przenośne telefony. Ponoć wszystkie informacje przesyłane jako SMS są skanowane (bez czytania ich zawartości) i niemożliwe jest przesłanie za ich pomocą czegokolwiek innego jak tylko tekstu.

  - Wprowadziliśmy taką kontrolę nim jeszcze zagrożenie ze strony wirusów komórkowych zaczęto traktować poważnie - powiedział ,,Gazecie'' Krzysztof Sieczkowski, kierownik działu rozwoju usług dodanych w sieci Idea. Podobnie twierdzą przedstawiciele konkurencyjnych sieci.

  - Nie uważam żeby było możliwe zablokowanie komórki przez wirusa lub jakiekolwiek inne destrukcyjne działanie - twierdzi Leszek Kamiński, rzecznik Plus GSM. Czas pokaże czy kolejne wirusy komórkowe nie będą na tyle ,,inteligentne'' by przechytrzyć kontrole antywirusowe.

  SMS

  To usługa w telefonii GSM polegająca na wysyłaniu i odbieraniu krótkich wiadomości tekstowych. Wybierając na klawiaturze telefonu odpowiednie litery, posiadacz telefonu może napisać wiadomość i wysłać ją do innych użytkowników GSM.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.