Wybierz region

Wybierz miasto

  Włodzimierz Kałek Poznaniakiem Roku

  Autor: Katarzyna SKLEPIK

  2004-02-12, Aktualizacja: 2004-12-18 16:02

  Czytelnicy oddali na Włodzimierza Kałka, który już od 20 lat zajmuje się pomocą społeczną. Wczoraj podczas u- roczystego obiadu, Jarosław Gojtowski, redaktor naczelny „Gazety Poznańskiej” ogłosił ...

  Czytelnicy oddali na Włodzimierza Kałka, który już od 20 lat zajmuje się pomocą społeczną.
  Wczoraj podczas u- roczystego obiadu, Jarosław Gojtowski, redaktor naczelny „Gazety Poznańskiej” ogłosił zwycięzcę plebiscytu. Włodzimierz Kałek, wybrany przez Czytelników „Poznaniakiem Roku”, nie krył wzruszenia: – To, że zostałem wybrany Poznaniakiem Roku, stało się bez mojej woli. Czuję się zaszczycony i wyróżniony, choć muszę się przyznać, że jako urzędnik czułem się jak krasnoludek w towarzystwie Poznaniaków Miesiąca.

  Włodzimierz Kałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, w grudniu 2003 roku otrzymał specjalną nagrodę w u- znaniu osiągnięć w dziedzinie pomocy społecznej. Minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, Jerzy Haus- ner, docenił tym samym jego działalność, fachowość i osobiste zaangażowanie w realizację zadań pomocy społecznej oraz twórcze podejście do rozwiązywania problemów społecznych.
  Laureaci, dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z innymi ludźmi. Największe wrażenie na kontrkandydatach - swoją skromnością - wywarł Mariusz Królikowski, który uratował z pożaru dwoje starszych osób. Grzegorz Wąsiatycz opowiadał o wysiłku, jaki należy włożyć w profesjonalne ratowanie zwierząt. Z kolei, Józef Moczyński udowodnił nam, że poprzez zaangażowanie w sport z urwisów mogą wyrosnąć porządni ludzie.

  Redakcja ,,Gazety Poznańskiej’’ zorganizowała uroczysty finał plebiscytu, dzięki uprzejmości restauracji „Meridian”. Dwunastu nadzwyczajnych poznaniaków miesiąca otrzymało pamiątkowe dyplomy i upominki od redakcji. Poznaniak Roku - Włodzimierz Kałek - otrzymał statuetkę, którą specjalnie na nasz plebiscyt zaprojektował i wykonał poznański artysta - plastyk, Kazimierz Rafalik.
  Przy wykwintnym obiedzie, nasi laureaci rozmawiali o wszystkich problemach dnia dzisiejszego, o ludziach, którzy coraz częściej potrzebują pomocy drugiego człowieka.


  Jestem szalonym egoistą!

  Włodzimierz Kałek
  - Poznaniak Roku 2003  Dlaczego uważa się pan za egoistę?

  - Od dziecka chciałem być taką niewidzialną ręką
  i wszystkim pomagać: sąsiadom, młodszym kolegom, rodzicom i dziadkom. I tak mi zostało. Już od ponad dwudziestu lat zajmuję się zawodowo pomocą społeczną i myślę, że już z tego nigdy nie wyrosnę. Pomaganie innym, dawanie im radości i nadziei sprawia mi ogromną satysfakcję. Nie umiem obojętnie przejść obok drugiego człowieka, któremu wyrządzono krzywdę.

  A co robi Włodzimierz Kałek, gdy widzi sąsiadkę dźwigającą ciężką siatkę?

  - Choć dużych ciężarów dźwigać nie mogę, to zawsze pomogę. Zawsze też ustępuję miejsca starszym.

  Wszystkim pan pomaga?

  - W miarę możliwości - tak. Dwadzieścia lat temu, wspólnie z nieżyjącym już przyjacielem, organizowaliśmy dla młodzieży poszukującej, trudnej i z rodzin patologicznych, kluby profilaktyki społecznej. Dzięki temu pomogliśmy ponad 300 młodym osobom znaleźć właściwą drogę w życiu i odnaleźć siebie. Po 14 latach wycofałem się z tej działalności, bo zacząłem „belfrzyć” - a takie wymądrzanie się
  nie służy młodzieży.  Dziękujemy


  • Kazimierzowi Rafalikowi za wykonanie plebiscytowej statuetki.
  • Adamowi Czamborowi, właścicielowi restauracji ,,Meridian’’ za przygotowanie uroczystego obiadu.  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)