Wybierz region

Wybierz miasto

  Wstydliwe pamiątki

  Autor: Piotr MICHALSKI

  2000-07-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Zaglądając do poznańskich muzeów i antykwariatów, można odnieść wrażenie, że PRL nie istniał. Popiersia, portrety, dzieła twórców socrealizmu zniknęły w przepastnych magazynach.

  Zaglądając do poznańskich muzeów i antykwariatów, można odnieść wrażenie, że PRL nie istniał. Popiersia, portrety, dzieła twórców socrealizmu zniknęły w przepastnych magazynach. Jeszcze 10 lat temu 22 lipca byłby dniem świątecznym. Dziś jest to normalna sobota, jak każda inna w roku.

  Od 1990 roku 22 lipca nie jest świętem państwowym. Najhuczniej obchodzone w PRL święto odeszło w niepamięć. Podobnie jak cały 45-letni okres w historii Polski. Dziś jedyną pozostałością po Polsce Ludowej są napisy, które zachowały się na murach niektórych zakładów. Chwalące czyn robotniczy i przyjaźń między narodami, propagujące zasady BHP oraz wydajność pracy hasła przebijają spod kilku warstw farby na starych budynkach.

  Gdzie się podział PRL?

  W poznańskich muzeach pytania o pozostałości po minionym okresie wzbudzają zakłopotanie. - O! Nie mamy nic. - Nie mamy pojęcia, gdzie takie rzeczy mogą być. - Jedyne takie muzeum, w którym można znaleźć pamiątki po PRL, jest w Kozłówce koło Lublina - takie odpowiedzi słyszeliśmy najczęściej. Nawet pracownicy byłego Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Poznaniu, obecnie przemianowanego na Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, nie potrafili nam wskazać miejsca, gdzie można znaleźć pamiątki po PRL.
  Również w poznańskich antykwariatach na próżno szukać wspomnień po minionym okresie. - Nie ma na to klientów, więc takich rzeczy nie gromadzimy. Można dopiero mówić o pierwiosnkach zainteresowania PRL - powiedziała nam właścicielka jednego z poznańskich antykwariatów. Ludzie na razie nie sprzedają pamiątek. Trzymają je z nadzieją, że z biegiem czasu śmieszne dziś gadżety nabiorą ceny.

  Raczej na śmietnikach...

  Pamiątek po PRL można szukać na targowiskach. Tu głównie sprzedawane są odznaczenia przodowników pracy i monety oraz banknoty. - Cena często nie zależy od sentymentu, ale od potrzeb życiowych. Ludzie nie mają za co żyć, to sprzedają za grosze - mówi Michał, student historii i hobbysta numizmatyk. Michał ma już sporą kolekcję PZPR-owskich odznaczeń. Czasem daje je jako żartobliwe prezenty na urodziny lub imieniny znajomym.
  Pamiątek po PRL jeszcze kilka lat temu można było szukać na śmietniku. Jedna z naszych redakcyjnych koleżanek skompletowała w ten sposób cały ,,Kapitał'' W.I. Lenina. Gdy Komitet Wojewódzki PZPR opuszczał budynek przy ulicy św. Marcin, biblioteczka trafiła na wysypisko. Podobny los spotkał peerelowskie pozostałości w innych budynkach publicznych przejmowanych przez nową władzę na początku lat 90.

  ...i w bibliotekach

  Do posiadania pamiątek po PRL przyznają się jedynie biblioteki. Na półkach i w magazynach można znaleźć dzieła klasyków z tamtych lat. - Mamy około 100 tytułów autorstwa Lenina - powiedziano nam w dziale informacji Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Z tych pozycji można korzystać w czytelni. Nie będą wycofane. Czasem ktoś po nie sięga. Jako dzieła historyczne stanowią podstawę naukowych dociekań.  Dla sentymentalnych

  W budynku dawnej powozowni Muzeum Zamoyskich w Kozłówce k. Lublina mieści się jedyna w Polsce i nie znana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Zgromadzono tu najciekawsze prace z pierwszej połowy lat 50. - ponad 1600 rzeźb (obok zdjęcie rzeźby Stalina), obrazów, rysunków, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła czołowych polskich artystów. Dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz pomniki: Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego.

  Paweł Napieralski
  rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego

  Trwalsze ,,pamiątki'' po PRL-u, wykonane z metalu, marmuru, drewna oraz gobeliny trafiły do magazynów urzędu. Mniej trwałe, np. tekturowe, zostały zniszczone. Godła z orłem bez korony, jeżeli to tylko było możliwe, zostały przerobione.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.