Wybierz region

Wybierz miasto

  Z lewej do lewej

  Autor: Krzysztof M. KAŹMIERCZAK

  2005-09-21, Aktualizacja: 2005-09-21 07:30

  Szef Rady Powiatu Poznańskiego ma niejasne powiązania biznesowe, a jako ochroniarza zatrudnił oskarżonego o handel narkotykami brata posłanki Sylwii Pusz.

  Szef Rady Powiatu Poznańskiego ma niejasne powiązania biznesowe, a jako ochroniarza
  zatrudnił oskarżonego o handel narkotykami brata posłanki Sylwii Pusz.  Czy można reprezentować równocześnie państwowe i prywatne interesy? Jakie są granice sympatii towarzyskich i politycznych? Takie pytania nasuwają się w związku z działalnością szefa Rady Powiatu Poznańskiego, Grzegorza Wasielewskiego.

  Handlując z sobą

  W latach 1990-2003 poznański działacz samorządowy był prezesem spółki Alter SA. W 2004 r. został szefem Merazet SA - spółki Skarbu Państwa, która handluje m.in. sprzętem elektronicznym produkowanym przez Alter. W rozmowie z ,,Gazetą Poznańską” G. Wasielewski oświadczył, że od ub. roku nie jest już związany z tą spółką. Z naszych ustaleń wynika, że szef powiatu zrezygnował tylko z funkcji prezesa Alter SA, ale pozostał jego znaczącym udziałowcem. Reszta akcji prywatnej spółki należy do rodziny przewodniczącego Rady Powiatu, jego żony i synów. Potwierdziliśmy to w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeszcze w lipcu br. prezes Merazetu brał udział w posiedzeniu udziałowców Alter SA. Nie wiadomo czy wykazał udziały w swojej deklaracji majątkowej. Brakuje jej (chociaż termin jej upublicznienia dawno minął) na stronie BIP Powiatu Poznańskiego.

  Jak dla brata

  - Pan Wasielewski odpowiada przede wszystkim przed radnymi i wyborcami. Gdybym jednak ja był na jego miejscu pozbyłbym się jak najszybciej do udziałów w spółce. Polityk musi być transparentny - mówi Jan Grabkowski, starosta Powiatu Poznańskiego (PO).

  Wśród poznańskich polityków mówi się, że stanowisko w Merazecie Grzegorz Wasielewski zawdzięcza przychylności SdPl. Z tego względu miał popaść w konflikt z kolegami z SLD (obecnie jest w trakcie rezygnacji z członkostwa). Przewodniczący powiatu zaprzecza jakoby zawdzięczał cokolwiek SdPl, chociaż w kręgach politycznych wiadomo, że partia ta ma wpływ na obsadzanie przedsiębiorstw państwowych. Po rozłamie w SLD poznański Merazet - jak mówią nasi informatorzy - znalazł się w strefie wpływów SdPl. Jej liderką w Wielkopolsce jest Sylwia Pusz, która blisko współpracowała z G. Wasielewskim jeszcze w czasie, gdy była w SLD.

  Po Poznaniu krążą pogłoski, że z wdzięczności za ciche poparcie podczas wyborów prezesa w Merazecie znaleźli pracę zwolennicy partii Sylwii Pusz. Zaprzecza temu zarówno przewodniczący powiatu, jaki i posłanka. Natomiast bez wątpienia pracę w kierowanej przez Wasielewskiego spółce znalazł natomiast jej brat.

  W 2001 r. policjanci z CBŚ zatrzymali brata S. Pusz, jego żonę i kolegę. W 2002 r. P. został skazany na 4,5 roku więzienia za organizowanie przemytu środków psychotropowych i sterydów oraz handel narkotykami i posiadanie amunicji. Po apelacji postępowanie sądowe rozpoczęto od nowa. Proces trwa. Ostatnia rozprawa odbyła się w lipcu br. Wówczas brat Sylwii Pusz był jeszcze pracownikiem ochrony w Merazecie. W trakcie zbierania przez nas materiałów do artykułu złożył wypowiedzenie.

  - Brat odszedł z Merazetu, bo tam mało zarabiał - mówi ubiegająca się o ponowny wybór do Sejmu posłanka SdPl.  Grzegorz Wasielewski

  Ur. w 1959 r. Magister politologii. Do 1990 pracował w Tarnowie Podgórnym - w ośrodku kultury i urzędzie gminy. Od 1998-2002 radny powiatowy, obecnie przewodniczący Rady Powiatu.


  Krystyna Łybacka
  przewodnicząca SLD
  w Wielkopolsce


  - Jeśli pan Wasielewski posiada udziały w spółce, której towarami handluje państwowa firma, której jest on prezesem, to bez wątpienia jest to wysoce nieetyczne i godne publicznego napiętnowania.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)