Wybierz region

Wybierz miasto

  Zamieszanie w MPGM

  Autor: Józef DJACZENKO

  2000-07-21, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Związkowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej informują władze Poznania, że zarząd firmy działa na jej niekorzyść. Za darmo udostępnił w pełni wyposażone pomieszczenie radcy prawnemu spoza firmy, ale ...

  Związkowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej informują władze Poznania, że zarząd firmy działa na jej niekorzyść. Za darmo udostępnił w pełni wyposażone pomieszczenie radcy prawnemu spoza firmy, ale opłacanemu przez nią. Radcą tym jest regionalny szef RS AWS.

  Związek Zawodowy Pracowników MPGM wystosował pismo do władz Poznania informując, że zarząd firmy za darmo udostępnił pomieszczenie radcy prawnemu, który nie jest w firmie zatrudniony, lecz pobiera od niej wynagrodzenie za świadczone usługi. Pokój wyposażony jest w telefon i komputer, do którego MPGM zakupił programy. Zdaniem związkowców, radca nie ma dobrych wyników w pracy, firma nie ma z niego pożytku. A radcą tym jest Dariusz Szymczak, przewodniczący regionu Ruchu Społecznego AWS.

  Prawnik w pobliżu

  - To prawda, przygotowaliśmy wyposażone w narzędzia do pracy pomieszczenie dla radcy prawnego - potwierdza Tomasz Ryszczyński, prezes MPGM-u. - Nie tylko zresztą dla tego radcy, ale i dla dwóch innych kancelarii. To, że jeden z radców pełni jakąś funkcję polityczną, nie ma żadnego związku ze sprawą.
  Prezes dodaje, że MPGM musiało zaangażować kancelarie prawne z zewnątrz, a nie wyobraża sobie, by nie było z prawnikami bezpośredniego kontaktu. - Muszę mieć do nich w każdej chwili dostęp - mówi. Jest mnóstwo spraw do wyjaśnienia Na rozwiązanie czekają zaszłości z lat poprzednich, są bieżące problemy. Nie wyobrażam sobie wędrówek na drugi koniec miasta, lub choćby na sąsiednią ulicę.

  Związkowcy szkodzą

  Zdaniem Tomasza Ryszczyńskiego członkowie związków branżowych wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością, działając na niekorzyść pracowników MPGM-u. Nasyłają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, które kończą się mandatami dla pracowników, w tym dla członków związku. Nowy zarząd zastąpił premie obowiązkowe uznaniowymi, by otrzymywali je tylko ci pracownicy, którzy na nie zasłużyli. Związkowcy żądają premii obowiązkowych.
  - Zwolniłem kobietę z REB-u nr 8 za ciężkie naruszenie przepisów - dodaje prezes. - Artykuł 52. Kodeksu Pracy, który miał tu zastosowanie utrudnia w przyszłości znalezienie jakiejkolwiek pracy. A szef związków branżowych wydzwaniał za moimi plecami po innych REB-ach informując, że ma fantastyczną kobietę, którą można zatrudnić. I kto tu działa na niekorzyść firmy?

  Tajemnica służbowa

  Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników MPGM nie chcieli wczoraj komentować ostatnich wydarzeń. - Nasz przewodniczący do końca miesiąca przebywa na urlopie, a przed wyjazdem zastrzegł sobie, że tylko on może się na te tematy wypowiadać - twierdzą.
  Członkowie Zarządu Miasta nie widzą nic niewłaściwego w bezpłatnym udostępnieniu pomieszczeń kancelariom prawnym.
  - Gdy firma zatrudniała ośmiu radców prawnych, powstawały opóźnienia z windykacją należności, załatwianiem spraw bieżących - komentuje Przemysław Smulski z Zarządu Miasta. - Było to nieopłacalne. Kancelaria prawna zatrudnia stażystów i aplikantów, ma większe możliwości.
  Związki zawodowe w MPGM

  Po ostatnich redukcjach w MPGM pracuje ok. 800 osób. Będzie ich nieco mniej, gdyż kolejne osoby otrzymują wypowiedzenie. W firmie działają dwie organizacje związkowe. Branżowy Związek Zawodowy Pracowników MPGM ma 335 członków, a ,,Solidarność'' liczy 70 członków.

  Przemysław Smulski
  Zarząd Miasta

  Zgromadzenie właścicieli MPGM, czyli Zarząd Miasta zaleciło, by usprawnić obsługę prawną. Jedną z naszych sugestii było zaangażowanie kancelarii z zewnątrz. Wiele jest spraw zaległych, niektóre są już przeterminowane, gdyż pracujący w MPGM radcy prawni nie byli sprawni. Obsługa prawna z zewnątrz jest nie tylko skuteczniejsza, ale i tańsza.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.