Wybierz region

Wybierz miasto

  Zasłonić Teatr Polski?

  Autor: JOD

  2000-08-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W przyszłym roku mają rozpocząć się pierwsze inwestycje wokół Teatru Polskiego. Wcześniej powołany przez prezydenta miasta zespół urzędników i inwestorów opracuje koncepcję zagospodarowania kwartału ulic w sercu ...

  W przyszłym roku mają rozpocząć się pierwsze inwestycje wokół Teatru Polskiego. Wcześniej powołany przez prezydenta miasta zespół urzędników i inwestorów opracuje koncepcję zagospodarowania kwartału ulic w sercu śródmieścia.

  Opracowanie wytycznych urbanistycznych dotyczących rejonu ulic: 27 Grudnia, Mielżyńskiego, placu Cyryla Ratajskiego, Konstytucji 3 Maja pomysłu Michała Paryska z Zarządu Miasta zyskało akceptację prezydenta Poznania. Jest to kluczowy fragment śródmieścia mówi Michał Parysek. Opracowana koncepcja urbanistyczna będzie pełniła rolę planu miejscowego.

  Wiele obiektów, jedna wizja

  Obszar będący przedmiotem prac, jest w większości zabudowany. Zagospodarować trzeba zdewastowane podwórka, uporządkować elewacje budynków. Całkiem nowe obiekty powstaną natomiast na ul. 27 Grudnia, w otoczeniu Teatru Polskiego. Trzeba tam wyznaczyć linię przyszłej zabudowy. Tamtejsze działki należą do miasta i do innych właścicieli. Jest więc prawdopodobne, że nowe budynki nie powstaną jednocześnie, ale w różnych odstępach czasu. Ostateczny efekt powinien być jednak podporządkowany ogólnej wizji architektonicznej.

  Jakie będzie otoczenie
  Teatru Polskiego?

  Zagospodarowanie terenu przed Teatrem Polskim jest od dawna przedmiotem dyskusji architektów i inwestorów, budzi wiele emocji. Nie wiadomo, czy plac teatralny będzie obszarem otwartym, czy stanie tam budynek z bramą, przez którą będzie rozciągał się widok na fronton teatru. Jeżeli zwycięży ta druga koncepcja, trzeba określić wielkość tej bramy.
  W skład zespołu pracującego nad wytycznymi urbanistycznymi weszli: Lech Podbrez (wicedyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej), Tadeusz Jurga (wicedyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury), Michał Stuligrosz (przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta). Współpracujących z samorządem przedsiębiorców reprezentuje Jacek Cenkiel, prezes Unii Wspólnego Inwestowania.

  Paweł Łysak
  z-ca dyrektora Teatru Polskiego

  - Wszystko zależy od koncepcji zabudowy. Pamiętam, że gdy pierwszy raz przyjechałem do Poznania i zobaczyłem teatr i te puste działki obok niego, pomyślałem, że tutaj powinno być coś innego niż parkingi. Te puste działki w centrum miasta to bardzo droga ziemia i wiadomo, że prędzej czy później coś na niej powstanie.

  Michał Parysek
  Zarząd Miasta

  Powołanie zespołu to dopiero początek drogi zmierzającej do zagospodarowania jednego z najważniejszych fragmentów miasta. Zależy mi na tym, by pierwsze inwestycje na ul. 27 Grudnia rozpoczęły się w 2001 r.

  Co sądzisz o zasłonięciu Teatru Polskiego?

  Zygmunt Kucharski
  emeryt

  Nie orientuję się dokładnie co za budowla ma powstać przed teatrem, ale uważam mimo wszystko, że zasłonięcie go od frontu byłoby niewskazane. Chyba, że zbudowana zostanie dwupiętrowa kamienica, a Teatr Polski będzie nadal widoczny- to co innego.

  Janina Turowska
  emerytka

  Podoba mi się aktualny stan teatru. Myślę, że nie powinno się tam niczego zmieniać, zabudowywać, przebudowywać, itp. Przydałoby się więcej zieleni. Jeśli na okolicznym terenie powstanie parking samochodowy będę bardzo zbulwersowana.

  Marian Obara
  profesor Akademii Medycznej

  Egzystencja teatru nie zależy od przesłonięcia jego fasady. Wiele teatrów na świecie w ogóle nie ma fasady, a wiedzie im się doskonale. Sądzę, że teren okalający teatr powinien zostać w takim stanie, w jakim znajduje się obecnie.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.