Wybierz region

Wybierz miasto

  Zejdź, dziecię z ciągnika

  Autor: Maria NOWAK

  2000-07-11, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Co roku małoletnie ofiary odmierzają cykl prac rolniczych. Wiosna to zatrucia pestycydami. Żniwa to pora na upadki z ciągnika, z kostek słomy na przyczepach, na miażdżenie rąk przy pomocy w łączeniu przyczep.

  Co roku małoletnie ofiary odmierzają cykl prac rolniczych. Wiosna to zatrucia pestycydami. Żniwa to pora na upadki z ciągnika, z kostek słomy na przyczepach, na miażdżenie rąk przy pomocy w łączeniu przyczep. Jesień - zawarczą piły tarczowe bez osłon, tnąc ręce.


  Jak wykazały badania, dzieci wiejskie przeciętnie pracują w gospodarstwie rolnym 2-3 godzin, latem około 6. Silne zmęczenie tymi pracami deklarowało dwie trzecie badanych piętnastolatków. Bardzo często obarczane są pracami absolutnie dla dzieci zakazanymi. Na pierwszym miejscu plasuje się nagminne prowadzenie ciągników. Rekordzista pomagający tatusiowi w polu miał 8 lat i nie było go prawie widać znad maski traktora. Włodzimierz Traczyński z Panstwowej Inspekcji Pracy, koło Kleszczewa widział 10-latka (to byłby rekord wielkopolski?). Ojciec był dumny, że chłopak zna wszystkie przepisy.

  - Jednak to nie wystarczy - twierdzi Włodzimierz Traczyński - bo rekacje dzieci w sytuacjach trudnych są nieobliczalne, często nie mające nic wspólnego z ich wiedzą.

  Śmiertelna przejażdżka

  Zabójcze jest wożenie na kostkach słomy. Rodzice pamiętają jazdy u dziadków na wozach konnych, na stercie słomy lub siana, pozwalają więc pociechom przejechać się.
  Dzieci pomagają przy naprawie maszyn. W gospodarstwie koło Szamotuł chłopak pomagał ojcu prowadzić listwę nożową w zespół żniwny. Ojciec podbijał listwę młotkiem. Dzieciakowi nie starczyło sił do trzymania, listwa obcięła mu palce. Dziewczynka pomagała odbierać drewno cięte na pile tarczowej - pośliznęła się i wpadła pod stół piły, doznając głębokiego przecięcia nogi.

  Zabawa na ostrzu noża

  Niebezpieczne są podwórka, zwłaszcza podwórka, gdzie postawione są maszyny. Szczególnie chłopcy lubią się tam bawić i wspinać. Maszyny te nagminnie nie są zabezpieczone - mają na przykład odkryte ostrza w kosiarkach listwowych. Upadek na takie ostrze to poważne skaleczenia.
  Dzieci na wsi zmuszane są też do prac szkodliwych dla nich, choć może nie tak ,,wypadkowych''. Należy do nich dźwiganie zbyt dużych ciężarów. Do 16 roku życia jednorazowo dziewczyna może dźwigać 10 kg, chłopiec 15. Jeśli nosi wiele wiader z paszą lub cegieł na budowę nie powinno być obarczane ciężarem większym niż 5 kg (dziewczęta) i 8 kg (chłopcy). Noszenie nadmiernych ciężarów upośledza rozwój fizyczny.

  Co wiesz o zabijaniu

  Ostatnio mówi się też coraz głośniej o niewłaściwości angażowania dzieci do prac przy uboju. Szczególnie w rolniczych ubojniach kurczaków, kiedy następuje spiętrzenie prac, angażuje się do pracy też najmłodszych. Ma to duży wpływ na ich psychikę, nawet jeśli dziecko o tym nie mówi.
  Ponad 70 proc. ulegających wypadkom do 18 roku życia to chłopcy. Ciekawa jest struktura wiekowa ,,wypadkowiczów''. Do 7 lat wypadkom ulega 6 proc chłopców, 3 proc. dziewcząt. Różnice gwałtownie rosną do 10 roku życia, kiedy 16 proc. poszkodowanych stanowią chłopcy, a 7 proc. dziewczęta. Natomiast wśród nastolatków do 15 roku życia mocno przeważają dziewczęta, których jest 18 proc., a chłopców o połowę mniej.
  Dwa lata temu sporzadzono wykaz prac w gospodarstwie rolnym, których dzieciom wykonywać nie wolno. Jednak tak naprawdę nikt tego zakazu nie może egzekwować. W tym roku główny inspektor pracy wystąpił o przyznanie inspektorom prawa kontrolowania warunków pracy młodocianych w indywidualnych gospodarstwach rolnych.  Włodzimierz Traczyński
  Państwowa Inspekcja Pracy

  Od ubiegłego roku działa u nas wojewódzka komisja ds bhp w rolnictwie indywidualnym. Krążymy, uczymy, organizujemy konkursy dla dzieci, wydajemy dla nich kolorowe broszurki ,, Jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie rolnym''. Doradzamy, rozmawiamy-a potem czekamy: czy w tym roku znowu żniwa przyniosą ofiary w dzieciach?

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.