Wybierz region

Wybierz miasto

  Zmiany uderzą w pacjentów

  Autor: Jolanta SIELSKA

  2000-09-13, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  - Będą dłuższe kolejki do specjalistów. Trudniej też będzie dostać się na badania diagnostyczne - ostrzega prof. Marian Krawczyński, dyrektor Instytutu Pediatrii AM w Poznaniu.

  - Będą dłuższe kolejki do specjalistów. Trudniej też będzie dostać się na badania diagnostyczne - ostrzega prof. Marian Krawczyński, dyrektor Instytutu Pediatrii AM w Poznaniu.

  Obradujący wczoraj kierownicy klinik Instytutu Pediatrii uznali, że wprowadzenie w życie proponowanych przez Wielkopolską Regionalną Kasę Chorych zmian dotyczących specjalistycznego poradnictwa ambulatoryjnego w pediatrii grozi katastrofą. Nie do przyjęcia wydała się specjalistom propozycja, by lekarze zatrudnieni w poradniach nie mogli jednocześnie być pracownikami oddziałów szpitalnych i na odwrót. - W niektórych, wąskich dziedzinach mamy kilku specjalistów na całą Wielkopolskę. Postawienie im warunku, że mogą pracować wyłącznie w szpitalu lub w poradni sprawi, że wydłużą się kolejki - tłumaczy prof. Eugeniusz Korman, kierownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego AM w Poznaniu.
  Krytykę specjalistów wzbudza również punktowy system oceniania porad. W zależności od rodzaju porady: czy będzie to jedynie tzw. wizyta receptowa, czy związana z badaniem diagnostycznym, czy też z dodatkowymi zabiegami, lekarz otrzyma za nią 1, 2 lub 5 punktów. - W zależności od specjalności za jedną wizytę Kasa proponuje od 6 do 12,80 zł za punkt. Maksymalnie jedna wizyta może być wyceniona na 64 zł. Tymczasem wiele badań diagnostycznych kosztuje więcej niż 64 złote, np. w endokrynologii. Nowy system doprowadzi więc do ograniczenia dostępności do badań - wyjaśnia prof. Krawczyński.
  Według Danuty Ślusarek, zastępcy dyrektora WRKCh ds. medycznych, globalnie pieniędzy na specjalistykę będzie więcej niż obecnie. Wszystkie zmiany opracowane zostały zaś z myślą o poprawie sytuacji chorych. Jej zdaniem oddzielenie lekarzy pracujących na oddziałach od tych, którzy zatrudnieni są w poradniach, poprawi jakość porad. - Pacjenci skarżyli się, że za każdym razem w tej samej poradni trafiali na innego lekarza. W nowym systemie to się zmieni - mówi dyrektor Ślusarek. Na zarzuty, że profesorowie proszeni przez specjalistów o ewentualne dodatkowe konsultacje nie będą mogli wypisywać skierowań na badania diagnostyczne, odpowiada: - Na konsultacje profesorskie pacjenci przychodzą przecież z kompletem badań diagnostycznych. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba wykonania badań wysokospecjalistycznych - bardzo drogich, jak na przykład tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, zarówno lekarz specjalista jak i profesor mogą wystawić takie skierowanie. Badania wysokospecjalistyczne są przez kasę kontraktowane osobno i nie obciążą budżetów specjalistów.  Danuta Ślusarek
  zastępca dyr WRKCh ds. lecznictwa:

  Projekt, by lekarze zatrudnieni w poradniach specjalistycznych nie byli jednocześnie pracownikami oddziałów szpitalnych, powstał w oparciu o liczne skargi pacjentów. Otóż zdarzało się, że pacjenci spędzali długie godziny w poczekalniach, czekając na poradę, a lekarza nie było w gabinecie, bo akurat był potrzebny na oddziale.

  dr hab. Jacek Wysocki
  konsultant regionalny ds. pediatrii:

  Przygotowany przez kasę chorych projekt zmian w specjalistycznym lecznictwie ambulatoryjnym może doprowadzić do zmniejszenia dostępu pacjentów do porad, a także do pogorszenia jakości usług specjalistycznych jak i diagnostyki. Wprowadzenie zmian powinno być poprzedzone dalszymi rozmowami. Proponowany w tej chwili system jest szokujący. Środowisko ubolewa także, że przy opracowywaniu zmian nie poproszono o konsultacje specjalistów regionalnych z różnych dziedzin.

  prof. Marian Krawczyński
  dyrektor Instytutu Pediatrii AM w Poznaniu:

  Jak można doprowadzić do sytuacji, gdy specjaliści najwyższej klasy, proszeni o konsultacje przez lekarzy specjalistów w wyjątkowo trudnych przypadkach, nie będą mogli skierować pacjenta na badania diagnostyczne ani nawet wystawić recepty? Po takich konsultacjach pacjent będzie musiał wrócić do poradni specjalistycznej i dopiero tam otrzyma konieczne skierowania. Nie rozumiem czemu ma służyć takie marnowanie czasu lekarzy i pacjentów.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.