Wybierz region

Wybierz miasto

  Zwiększyć sprzedaż mieszkań komunalnych

  Autor: JOD

  2000-06-14, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Radni zwiększyli wczoraj bonifikatę za kupno od miasta komunalnego mieszkania - by mimo wzrostu cen, zachować sprzedaż lokali na obecnym poziomie. Część radnych opowiadała się za jeszcze wyższymi bonifikatami.

  Radni zwiększyli wczoraj bonifikatę za kupno od miasta komunalnego mieszkania - by mimo wzrostu cen, zachować sprzedaż lokali na obecnym poziomie. Część radnych opowiadała się za jeszcze wyższymi bonifikatami. Członkom AWS-u, głosującym wbrew dyscyplinie klubowej, grozi usunięcie z klubu.  Do tej pory lokatorzy mieszkań komunalnych, kupujących je od miasta, mogli liczyć na bonifikatę w wysokości 50 proc. Samorząd zachęcał ludzi w ten sposób do przejmowania problemów związanym z utrzymaniem, remontowaniem mieszkań. Ostatnio mieszkania na rynku podrożały, więc władze Poznania, chcąc utrzymać ich sprzedaż na obecnym poziomie, zaproponował wzrost bonifikaty do 60 proc.


  Radni chcą więcej

  Członkowie Komisji Polityki Mieszkaniowej zaproponowali wyższą bonifikatę - 75-procentową. Chcieli przyspieszenia procesu sprzedaży mieszkań. Wczoraj ideę tę poparł klub SLD. - Zarząd Miasta robi krok w dobrą stronę, ale nie wystarczający - twierdził Antoni Szczuciński. - Gdyby bonifikata była wyższa, miasto być może dziś by straciło, ale w perspektywie kilku lat - zyskało.

  Poparł go Dariusz Hybel (AWS). - Zgłosiła się do mnie osoba chcąca kupić od miasta mieszkanie. - opowiadał. - Pytała, czy kupić, czy czekać na zwiększenie bonifikaty. Cena mieszkań rośnie. Poradziłem, by kupił szybko. W innych miastach bonifikaty sięgają 90 proc.


  Czekając na pakiet uchwał

  Michał Stuligrosz tłumaczył, że bonifikata 90-procentowa dotyczy ceny rynkowej. Czym innym jest cena mieszkania komunalnego. Wojciech Kręglewski stwierdził, że stosując dużą ulgę można pozbyć się problemu, ale nie jest pewne, że nowi właściciele poradzą sobie z remontami. Przewodniczący Dariusz Lipiński poinformował, że w sierpniu do Rady Miasta trafi pakiet uchwał dotyczących polityki mieszkaniowej. Uregulowany zostanie m. in. problem sprzedaży lokali.

  Ostatecznie radni zdecydowali się na poparcie projektu przedstawionego przez Zarząd Miasta, odrzucając poprawkę Komisji Mieszkaniowej. Bonifikata będzie wynosić 60 proc. W klubie radnych AWS obowiązywała podczas głosowania dyscyplina. Wyłamali się z niej Marcin Paetz i Dariusz Hybel. W kuluarach mówiło się, że ten drugi zostanie wydalony z klubu, gdyż odmienne głosowanie zdarzyło się mu po raz trzeci.  Interes na komunalce

  Miasto sprzedaje mieszkania w cenie 400-450 zł za metr kw. Ten sam lokal na rynku wtórnym kosztuje średnio 1925 zł za metr kw. Opłaca się więc kupić mieszkanie od miasta, by je sprzedać, gdy tylko będzie można to zrobić.  Michał Parysek
  Zarząd Miasta

  Moim celem było zachować sprzedaż mieszkań, mimo wzrostu cen, na obecnym poziomie. Trwają prace nad polityką mieszkaniową miasta, zakładającą zwiększenie sprzedaży. W najbliższym czasie w sprzedamy 300 mieszkań. Rocznie - ponad 600. Do kasy miasta trafi dzięki temu 14 mln zł.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.