Wybierz region

Wybierz miasto

  Zwycięstwo Żywiołu- kobiety

  Autor: Małgorzata DERWICH

  2000-09-06, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Wiek XXI chyba rzeczywiście należeć będzie do kobiet. Tak przynajmniej wynika z obserwacji pierwszych pokazów w ramach Show Mody i Modelingu na MTP. Najpierw ,,Polskie Wzory 2000'' przedstawiła (i będzie to czynić w ...

  Wiek XXI chyba rzeczywiście należeć będzie do kobiet. Tak przynajmniej wynika z obserwacji pierwszych pokazów w ramach Show Mody i Modelingu na MTP.

  Najpierw ,,Polskie Wzory 2000'' przedstawiła (i będzie to czynić w następnych dniach Tygodnia) kobieta sztuki i niekwestionowany autorytet wśród twórców mody - Xymena Zaniewska. To była prawdziwa ekspolozja koloru i optymizmu na jesień!

  Optymizm jesieni wieku

  Następnie pani Xymena stanęła na czele jury fachowców (m.in. Bernard Ford Hanaoka, Grażyna Hase, Ewa Minge), które oceniało 9 kolekcji zgłoszonych do ogólnopolskiego konkursu projektantów o ,,Srebrną Pętelkę''. Projektanci chętnie odsłaniali ponętne ciała modelek. A zwyciężyła kolekcja Darii Kwolek z Piły, reprezentującej Akademię Sztuk Wizualnych w Poznaniu, zatytułowana ,,Żywioł-kobieta''. - Kobieta jest żywiołem i ona właśnie stała się inspiracją kolekcji powstałej z tkaniny nowej generacji - twierdzi autorka.

  Młodzi i zdolni

  Przewodnicząca, Xymena Zaniewska, tak uzasadnia decyzje jury:
  - Daria Kwolek jest po prostu zdolna! Ma wspaniałą wyobraźnię, potrafi zamknąć ją w oryginalnej i dobrze zrobionej formie, a do tego przemyślała pokaz od początku do końca. Laureatka ,,Srebrnej Pętelki'' otrzyma nagrodę pieniężną od prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego podczas piątkowej Wielkiej Gali. Oceniający tak zachwycili się inwencją młodych projektantów, że przyznali jeszcze trzy wyróżnienia: Edycie Bilskiej z ASzW, Marcie Dubanowicz (barwne ,,Bzy, oliwki i cytryny'') reprezentującej łódzką uczelnię oraz Zofii Czernik z Krakowa za kolekcję ,,Młodzi niepokorni''.

  Zwycięska kobiecość i dżentelmeni

  Zwycięska kobiecość triumfowała także w pokazach firmowych ,,Moda na dziś i na jutro'' (suknie ślubne ,,Elizabeth'' z Konina, szykowne płaszcze damskie Arytonu, odzież damska Finn Karelia Poland), w pokazie fryzur i makijaży na koniec wieku (atrakcją była modelka w toplessie ,,ubrana'' we... fryzurę), wreszcie w kreacjach ,,Telimeny''. Jedynie kolekcja ,,Wrony'' z Radomska (projektant Jerzy Hubert Żuk) przeznaczona była dla panów, a konkretnie dla angielskich, eleganckich dżentelmenów oraz dynamicznych młodzieńców.
  Aleją Tendencji Mody w pawilonie nr 25 trafiliśmy na stoisko Ewy Minge. Dech nam zaparło! Prawdziwa uczta - czyli pokaz ,,Bez barier'' połączonych sił Minge i Swarovski, z udziałem prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej - czeka nas dziś o godz. 17.30 w pawilonie 14. Zobaczymy także specalny pokaz Szkoły Projektowania Ubioru z Krakowa (godz. 11.30) oraz Kreatorów XXI wieku (około godz. 15).

  fot: Wyróżniona kolekcja ,,Młodzi niepokorni'' Zofii Czernik.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.