10 lat w Unii Europejskiej, to 10 lat inwestycji. Pieniądze nieprzerwanie płyną do naszego kraju od 1 maja 2004 roku i to szerokim strumieniem. Dzięki niemu choć w części możemy zasypać dziurę zapóźnień czasów komunizmu.

- Fundusze europejskie to ogromna szansa dla wszystkich regionów, dla Wielkopolski również. Tych pieniędzy oczywiście mogłoby być więcej. Trzeba do nich dołożyć własne środki i tu możliwości się wyczerpują - zaznacza Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

- Na pewno w wielu miejscach i dziedzinach nadrobiliśmy dystans cywilizacyjny do krajów starej Unii Europejskiej, aczkolwiek jeszcze długa droga i praca przed nami - dodaje.

Największe z projektów
Bezapelacyjnie największym projektem, który nie mógłby się powieść bez funduszy unijnych, są wielkopolskie elfy, czyli nowoczesne pociągi. Województwo kupiło 22 takie składy za prawie pół miliarda złotych. Ostatni z pociągów trafił do Wielkopolski pod koniec lutego tego roku. Wszystkie elfy kursują na trasach Poznań - Kutno, Poznań - Zbąszynek oraz Poznań - Gniezno.

- Cichy, szybki, czysty z klimatyzacją. Bardzo fajny pociąg - zachwala Tomasz Kałczyński, jeden z pasażerów elfa na trasie między Poznaniem a Gnieznem. Z kolei, zdaniem Jagody Kryszak, takie połączenie bardzo się przyda dojeżdżającym z Gniezna do pracy w Poznaniu i tym osobom, które często muszą bywać u lekarzy specjalistów.

Nie tak spektakularna i tylko dla wybranych - tak można powiedzieć o inicjatywie JERE-MIE. Jest to mechanizm finansowy umożliwiający przedsiębiorcom zaciągnięcie preferencyjnych pożyczek na rozwój działalności - na ten cel przeznaczono również około pół miliarda złotych. Dzięki nim setki firm w Wielkopolsce mogą się rozwijać i dawać pracę.

Ponad 400 mln złotych, a w tym 283 mln z Unii kosztuje przygotowanie Wielkopolskiej sieci szerokopasmowej. Projekt, który ma walczyć z wykluczeniem cyfrowym przyspieszy w naszych domach internet. Sieć dojdzie też do miejsc, gdzie do tej pory się to nie opłacało.

- Idziemy zgodnie z harmonogramem. Pogoda nam sprzyja. Od grudnia wykonawcy kopią w wielu miejscach w Wielkopolsce - mówi "Głosowi Wielkopolskiemu" o postępach prac Anna Streżyńska, prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

Dzięki Unii mamy drogi, kolej i tramwaje
W Poznaniu z kolei najbardziej widoczne dla mieszkańców są inwestycje w infrastrukturę, a w szczególności wybudowanie po dwóch latach nowych linii tramwajowych.

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

666 (gość)

Unijna propaganda jest obrzydliwa. Polacy sami dla siebie, bez pomocy UE, zrobili znacznie więcej, ale nie mają w zwyczaju przechwalać się. Pycha chodzi przed upadkiem.