10 milionów euro w wyścigu na Torze Poznań (zdjęcia)

Marta
Marta
Samochody o wartości około 10 mln euro ścigały się w miniony weekend na Torze Poznań.

Niesamowite, upalne i największe wyścigi samochodowe odbyły się w ten weekend na Torze Poznań.

9. i 10. runda FIA–CEZ Circuit Racin Trophy, 3. runda FIA–CEZ Endurance Trophy, 5. i 6. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 3. runda Kia Lotos Race, 3. runda Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe, 3. i 4. runda Wyścigowego Pucharu Polski oraz 1. runda Maluch Trophy i 3. runda Haigo. Razem prawie 200 kierowców rywalizujących o mistrzowskie punkty przez trzy dni na poznańskim obiekcie.

BMW Z4 GTR, Lotus Exige, Ferrari 430 GT3, Pagani Zonda GR czy Mercedes AMG to tylko przykłady samochodów, które można było podziwiać w wyścigach.

W sprincie FIA–CEZ najlepszy okazał się Czech Tomas Kostka jadący Audi A4 DTM. Zgodnie z tegorocznym regulaminem mistrzostw tego kraju, Kostka dwa razy zjeżdżał do depot, ale to nie przeszkodziło mu w zwycięstwie. Drugi na mecie był Maciej Stańco (A. Kielecki – Ferrari 430 GT3), a sekundę po nim finiszował Luis Scarpaccio (A. Wielkopolski – Mercedes AMG SLS).

Stańco po raz trzeci w tym sezonie triumfował w Grand Prix Polski i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Wyścig Porsche GT3 wygrał Stefan Biliński (A. Wielkopolski), który wyprzedził Mateusza Lisowskiego oraz Mariusza Miękosia (A. Łódzki). W klasie 2 zwyciężył Andrzej Lewandowski (A. Wielkopolski), a w klasie 3 – Radosław Kordecki (A. Wielkopolski). W tym wyścigu jako gość jechał Robert Lukas (A. Kielecki) i prowadził od startu, zyskując prawie 10 sekund nad rywalami, a po pięciu okrążeniach zjechał z toru.

W sobotni wieczór odbył się też wyścig Endurance. Tuż po lotnym starcie doszło do kraksy, w której uczestniczyły cztery auta: porsche aktualnych mistrzów Polski Teodora Myszkowskiego i Andrzeja Lewandowskiego (A. Wielkopolski), czeskie załogi BMW – Senkyr Motorsport i Purum Sport oraz Ferrari X-Racing.

Rywalizację wygrał czeski duet Jakub Kubas i Antonin Herbeck, jadący Pagani Zonda GR (Rock Media Motorsport). Za nimi finiszowali ich rodacy Richard Chlad i jego syn Richard junior. Trzecią pozycję wywalczyli Artur Janosz i Maciej Stańco jadący Ferrari 430 GT3. Tym sposobem duet Janosz – Stańco objął prowadzenie w punktacji generalnej mistrzostw Polski Endurance, wykorzystując kraksę prowadzących do tej pory Myszkowskiego i Lewandowskiego.

W Kia Lotos Race, kierowcy rozegrali dwie rundy, w dość krótkim odstępie czasu. Pierwszy wyścig wygrał Michał Dobrowolski (A. Wielkopolski), przed Zbigniewem Łaciszem (A. Śląski) i Grzegorzem Kubatem (A. Radomski). W drugim wyścigu najlepszy był natomiast Bartłomiej Mirecki (A. Wielkopolski), który po emocjonującej walce wyprzedził Zbigniewa Łacisza oraz Damiana Łatę (A. Kielecki). Po poznańskiej rundzie Kia Lotos Race, w klasyfikacji generalnej na pozycji lidera umocnił się Zbigniew Łacisz.

Trzydniowe zawody zakończyły wyścigi niemieckiej Formuły Haigo oraz pucharowa rywalizacja Maluch Trophy. W Formule Haigo w klasie 1600 ponownie zwyciężył Nils-Holger Wilms (M 90), natomiast w klasie 1300 najlepszy był Tobias Worm (MT 77). W Maluch Trophy w klasie MT Div1 triumfował Aleksander Wojciechowski (A. Wielkopolski), a w klasie MT Div2 najszybszy był Paweł Kopacz (A. Galicyjski).