Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

110 lat Nowej Synagogi w Poznaniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

WAK
Pływalnia przy Wronieckiej - zdjęcie archiwalne
Pływalnia przy Wronieckiej - zdjęcie archiwalne Waldemar Wylegalski
Historia Nowej Synagogi w Poznaniu, która stoi na rogu Stawnej i Wronieckiej, rozpoczęła się przed 110 laty.

W styczniu 1902 roku Żydzi wystąpili do magistratu z wnioskiem o wybudowanie nowej synagogi dla ponad tysiąca wiernych. Kamień węgielny pod bożnicę położyli 6 marca 1906 roku.

Nowa świątynia powstała z inicjatywy rabina ortodoksyjnej Gminy Jedności**Wolfa Feilchenfelda. Zaprojektowała ją berlińska firma Cremer i Wolffstein**. Budowla kosztowało około 850 tys. marek. Uroczyste otwarcie synagogi odbyło się jesienią 1907 r.

We wrześniu 1939 roku budynek przestał pełnić swoją pierwotną funkcję. Ostatnie nabożeństwo obyło się w jego murach 9 września 1939 roku. Faszyści w 1940 roku zaadaptowali bożnicę na pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu.

Po wyzwoleniu, przez kilkadziesiąt lat w budynku synagogi dalej funkcjonowała pływalnia. Obecnie budowla stanowi własność Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Poznaniu.

Zobacz też: Synagoga była basenem a stanie się Centrum Judaizmu [ZDJĘCIA]

W 2007 roku narodziła się koncepcja utworzenia w murach dawnej bożnicy Centrum Judaizmu i Dialogu. W planach znalazło się urządzenie na niższym poziomie Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski, które w atrakcyjnej, nowoczesnej formie eksponowałoby pamiątki i judaika. W części historycznej miałaby się znaleźć również sala Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej. Na pozostałych poziomach planowane jest między innymi usytuowanie synagogi, sali wykładowej, hotelu z częścią restauracyjną. Będzie też taras widokowy.

Centrum Judaizmu ma w przyszłości zatrzymać na dłużej w stolicy Wielkopolski Żydów, którzy obecnie przyjeżdżają do Poznania jedynie na modlitwę i po kilku godzinach opuszczają miasto. Środki na budowę centrum zbiera Fundacja Synagoga Nova Centrum Dialogu.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto