18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy anarchiści założyli kluboksięgarnię na ul. Fredry [ZDJĘCIA]

Jacek Sobczyński
Kluboksięgarnia na ul. Fredry w Poznaniu
Kluboksięgarnia na ul. Fredry w Poznaniu Grzegorz Dembiński
- Anarchiści to nie tylko Rozbrat, ale ruch, zrzeszający ludzi skupionych wokół wielu podmiotów - mówi Marek "Sanczo" Piekarski z Spółdzielni Ruchomości - nowego miejsca na kulturalnej mapie Poznania.

Przez długie lata na kamienicy przy Fredry 5 wisiał coraz bardziej niszczejący napis "Spółdzielnia Nieruchomości". Jakiś czas temu ten drugi wyraz został pozbawiony części "nie". Celowo - pod tym adresem związani z Rozbratem anarchiści założyli kluboksięgarnię Spółdzielnia Ruchomości. Lokal zostanie otwarty w piątek o godzinie 18, my odwiedziliśmy go nieco wcześniej.

- Ile włożyliśmy w to pieniędzy? Niedużo, ponieważ od początku wychodziliśmy z założenia, że wolimy działać w myśl zasady: mniej funduszy, więcej włożonej pracy - mówi Marek "Sanczo" Piekarski z Spółdzielni.

Na Fredry 5 będzie można wpaść przede wszystkim po książki. Założyciele lokalu chcą, aby Spółdzielnia Ruchomości stała się nie tylko nowym, interesującym miejscem na mapie kulturalnego Poznania, ale przede wszystkim swoistą platformą wymiany dialogów. I już teraz zapowiadają, że sporo będzie się w nim działo - pierwszym ważnym wydarzeniem będzie minifestiwal "Dziady" z udziałem m.in. artysty Zbigniewa Libery i pisarza Darka Foksa, który w piątkowy wieczór wieczorem zainauguruje działalność klubu.

- Mam ambicje, żeby łączyć rzeczy i pokazywać, że współczesna kultura nie jest zamkniętą strukturą, opierającą się wiecznie na tych samych nazwiskach, że wciąż może tworzyć a nie odtwarzać - uważa Sanczo.

Zobacz także: Nowe miejsce kultury w Poznaniu: Rozbrat zaprasza na Fredry 5

Położony na parterze kamienicy lokal Sanczo nabył kilka lat temu ("podobno przed wojną był tu zakład fotograficzny" - mówi). W dużym pomieszczeniu znajdzie się miejsce na stoliki, barek i wielką półkę z książkami - także tymi, wydawanymi przez rozbratowców. Pomysłodawcy Spółdzielni nie traktują książki wyłącznie jako produktu - ich zdaniem to rodzaj materializacji emocji, które łączą ludzi.

Na potrzeby działalności kluboksięgarni Sanczo i jego współpracownicy założyli spółdzielnię. Czemu zdecydowali się na taką formę?

- Bo spółdzielnia jest najbardziej demokratyczną, strukturą, opartą na niehierarchizacji, co nam jest zdecydowanie najbliższe. Tyle razy słyszałem uwagi, że anarchiści są kosmitami, że mają tylko pretensje i roszczenia. Teraz odbijamy te argumenty, zakładamy spółdzielnię o charakterze ekonomicznym i pokażemy, że uda nam się dobrze zorganizować naszą przestrzeń - przekonuje Sanczo.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto