SULMIERZYCE > Rozgorzała dyskusja nad datą powstania sulmierzyckiego cmentarza. W jednej ze swoich prac wybitny historyk Hieronim Kroczyński stawia tezę jakoby sulmierzycki cmentarz był jednym z najstarszych nekropolii ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
SULMIERZYCE > Rozgorzała dyskusja nad datą powstania sulmierzyckiego cmentarza. W jednej ze swoich prac wybitny historyk Hieronim Kroczyński stawia tezę jakoby sulmierzycki cmentarz był jednym z najstarszych nekropolii w Polsce.

Według autora cmentarz ten mógł powstać już w średniowieczu. Jak na razie są to wiadomości niepotwierdzone, dlatego należy zachować powściągliwość.
- Na dzień dzisiejszy nie możemy powiedzieć nic więcej. Zapoznałem się z tekstami, z których wynika, że w miejscu gdzie teraz leżą Sulmierzyce, mieściła się niegdyś osada. Można przypuszczać, że znajdował się tu także cmentarz. Jednak by tego dowieść, trzeba przeprowadzić wnikliwe badania. Jeśli tylko parafia wyrazi zgodę postaramy się zająć tą kwestią jak najszybciej –tłumaczy burmistrz Idzi Kalinowski.
Sami mieszkańcy wypowiadają się na ten temat raczej sceptycznie.
- Nie wiem, kiedy powstał nasz cmentarz. Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Nie wiem, czy to jest aż takie ważne... O wiele bardziej istotną kwestią jest to, by zadbać o wizerunek naszej nekropolii, bo o tym, że wygląda obecnie fatalnie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. A przecież jest to miejsce spoczynku wielu ludzi i należy im się szacunek - mówi Łucja, mieszkanka Sulmierzyc.
Na wyniki szczegółowych ekspertyz będziemy musieli niewątpliwie jeszcze poczekać.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!