Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: PIA 2013, czyli wspólna inauguracja uczelni

Karolina Koziolek
Nie oznacza to jednego uniwersytetu, ale więcej wspólnych inicjatyw
Nie oznacza to jednego uniwersytetu, ale więcej wspólnych inicjatyw WAK
Poznańskie uczelnie jako pierwsze w Polsce postanowiły wspólnie rozpocząć rok akademicki.

Kolegium Rektorów Miasta Poznania ogłosiło we wtorek pierwsze w historii wspólne obchody inauguracji roku akademickiego. Odbędzie się ono we wtorek 1 października w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Gościem tego historycznego wydarzenia ma być Bronisław Komorowski.

Zobacz też: Studencki Poznań

Uroczystość ma pełnić rolę symboliczną, ale także marketingową. - Poznań to miasto studenckie. Świadczy o tym nie tylko ilość studentów, ale także liczba zdobytych patentów naukowych i interesujących wyników badań - mówił we wtorek prezydent Ryszard Grobelny. - Wspólna inauguracja ma ten fakt podkreślić i przyciągnąć młodych ludzi by tu studiowali.

Październikowa uroczystość zyskała już swój chwytliwy skrót: PIA 2013 - czyli Poznańska Inauguracja Akademicka 2013. - Mam nadzieję, że od października PIA będzie wyznaczała cykl poznańskiego życia akademickiego - powiedział Ryszard Grobelny.

Tegoroczna inauguracja inaczej niż w latach ubiegłych nie odbędzie się w Auli UAM, ale na Sali Ziemi. Chodzi o względy praktyczne. Aula ma może pomieścić jedynie 800 osób. Miejsca starczyłoby zaledwie dla członków senatu wszystkich uczelni, nie mówiąc o gościach i studentach. Przy czym sala Ziemi ma 2000 miejsc...

Na wtorkowej konferencji prasowej obecni byli wszyscy rektorzy (lub zastępcy) publicznych uczelni w Poznaniu. Wszyscy podkreślali, że wspólna inauguracja to ważne przedsięwzięcie.

- To kolejny krok w integracji poznańskiego środowiska naukowego. Nie znaczy to jednak, że staniemy się wkrótce jedną uczelnią - wyjaśniał prof. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i przewodniczący Kolegium Rektorów. Dodał, że uczelnie już teraz wiele łączy, prowadzą m. in. wspólne kierunki studiów, a podobnych inicjatyw będzie przybywać. Podkreślał, że chciałby jednak by współpraca między uczelniami odbywała się nie tylko na polu dydaktyki, ale także przedsięwzięć badawczych.

Zamiast jednego superuniwersytetu ze 100 tys. studentów lepszym miejscem do inicjatyw naukowych ma być Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. To pomysł Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, a konkretnie chemika, prof. Bogdana Marcińca, który koordynuje budową supercentrum na kampusie Morasko.

Akces do tego przedsięwzięcia zgłosiły już Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny czy Politechnika Poznańska. Szczegóły finansowania tego przedsięwzięcia jeszcze nie są znane.
Wiadomo jednak, że centrum ma zebrać najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, którzy realizowaliby duże projekty naukowo badawcze i badawczo - rozwojowe.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto