Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Poznańskiej współpracują z największymi firmami Wielkopolski

PILAR
Kobieca grupa, biorąca udział w projekcie, przygotowała rozwiązania dla Nivea
Kobieca grupa, biorąca udział w projekcie, przygotowała rozwiązania dla Nivea Paweł Miecznik
Studenci Politechniki Poznańskiej wykonali projekty dla znanych wielkopolskich firm. Wśród zleceniodawców są takie marki jak Solaris, Raben, Man, Volkswagen Poznań, Bridgestone i Pratt&Whitney Kalisz.

W tym roku powstało w sumie 10 zespołów, które miały rozwiązać konkretne problemy w wielkopolskich spółkach, a wszystko w ramach zajęć z przedmiotu Projektowanie Procesów Logistycznych na wydziale Inżynier Zarządzania. Nie była to jednak zwykła praca na zaliczenie. Studenci musieli stworzyć swoje "minifirmy doradcze" i sami rozmawiać z przedsiębiorstwami. W ten sposób zdobywali dane potrzebne do pracy zaliczeniowej, a także niezbędne na rynku pracy doświadczenie.

POLECAMY TEŻ: Zawody robotów na Politechnice Poznańskiej [ZDJĘCIA]

- Dla Nivea przygotowywałyśmy projekt, który ma pomóc w optymalizacji dostaw dla klientów - wyjaśnia Magdalena Zalicińska, studentka III roku politechniki i reprezentantka grupy "Logistics of Tomorrow".

Studentki pod uwagę brały nie tylko najkrótsze trasy, jakimi mają się poruszać samochody. Towar musiał też dojechać do klienta w określonym przedziale czasu. Dodatkowo symulacja uwzględniała takie problemy jak wypadki, korki oraz różną pojemność samochodów ciężarowych.

Wszystkie symulacje powstawały przy wykorzystaniu specjalnego programu komputerowego o nazwie Flexsim - laboratorium na politechnice jako pierwsze w Europie otrzymało specjalny certyfikat od producenta tego oprogramowania. W Flexsim można odwzorować cały cykl produkcyjny fabryki albo sprawdzić, jak działa lotnisko. To potężne narzędzie wykorzystywanym w logistyce, a co więcej, dzięki wizualizacją i ich analizie można podejrzeć, czy wszystko funkcjonuje tak jak trzeba.

- Powinniśmy przygotować więcej takich praktycznych projektów. Dzięki nim mamy kontakt z osobami, które pracują w branży. Oczywiście teoria jest nam potrzebna, żebyśmy w ogóle mogli się porozumieć, ale takie projekty pozwalają się później lepiej odnaleźć na rynku pracy po studiach - przyznaje Magdalena Zalicińska.

Podobne odczucia ma Wojciech Chowański, który był częścią grupy "Prologistics" przygotowującej projekt dla VW Poznań. Studenci mieli za zadanie podpowiedzieć, które części samochodów po wybudowaniu nowej hali w fabryce Volkswagena powinny być dostarczane do fabryki w poznańskim Antoninku ze Swarzędza, a które bardziej opłaca się produkować na miejscu.

- Dzięki temu projektowi wszyscy wygrywają. Studenci, bo poznają jak pracuje przemysł; firmy, bo otrzymują konkretne wsparcie techniczne i korzystają z najnowszych technologii i Wielkopolska, bo rośnie produktywność przedsiębiorstw - uważa dr Paweł Pawlewski, kierownik Socilapp na Wydziale Inżynierii Zarządzania. I dodaje: - Są już też pierwsze efekty takiego modelu edukacji. Studenci, którzy dwa lata temu przygotowywali projekt dla VW, po studiach zostali zatrudnieni przez tę firmę.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby pomysły studentów zostały wykorzystane w przedsiębiorstwach. Aby to umożliwić, na politechnice powstał Socilapp, który na biznesowych zasadach może rozwijać prace zaliczeniowe. Udostępnia też doktorantom oprogramowanie, które pomaga w pisaniu pracy naukowej.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto