Koncerty Nine Inch Nails oraz Jane’s Addiction to najmocniejsze punkty muzycznego programu 19. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2009. Ale nie jedyne.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Koncertową Maltę zainauguruje prawdziwe wydarzenie – występ słynącej z rewelacyjnych koncertów z efektowną oprawą grupy Nine Inch Nails.

Oficjalnie w skład Nine Inch Nails wchodzi jedynie Trent Reznor, który sam pisze teksty, komponuje i jako multiinstrumentalista sam nagrywa cały materiał w studio, zaś pozostali członkowie występują jedynie podczas tras koncertowych. Czasem jednak Reznor zaprasza do współpracy podczas sesji nagraniowych innych muzyków – czy to wchodzących w szeroki skład Nine Inch Nails (jak np. Danny Lohner, Charlie Clouser, Chris Vrenna, którzy również współkomponowali kilka utworów zespołu) czy też spoza zespołu (jak np. Dave Grohl, Richard James).Ostatnim wydawnictwem Nine Inch Nails jest album "The Slip", zamieszczony zupełnie za darmo na oficjalnej stronie Internetowej grupy 5 maja 2008 roku. Podobnie jak w przypadku "Ghosts", płyta ukazała się bez żadnej wcześniejszej zapowiedzi. Krążek został nagrany w ciągu trzech tygodni w domowym studiu Reznora. Wierząc słowom Trenta, słowa i tracklista były gotowe 1 maja, ostateczne mixowanie i dźwięki z syntezatorów 3 maja, szata graficzna 4 maja, a wszystko wydane zostało 5 maja ze słowami „Dziękuję za kontynuowane i lojalne wsparcie przez wszystkie lata – to na mój koszt”.

Koncert NIN rozpocznie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich we wtorek, 23 czerwca, o godz. 22. Wejście na teren targów od godz. 18.

Jane's Addiction

Równie mocnym akcentem będzie koncert oficjalnie kończący tegoroczną Maltę. 10 dni po zakończeniu programu festiwalu także na terenie MTP wystąpi inna legenda rocka – Jane’s Addiction.

Od samego początku działalności Jane's Addiction wiadomo było, że pojawił się zespół, który naprawdę „namiesza” na muzycznej scenie. Nawet w Los Angeles, które nie narzekało na brak rockowych atrakcji, bo właśnie tam zaczynały takie gwiazdy jak Red Hot Chili Peppers i Fishbone, grupa natychmiast stała się sensacją. Wokalista Perry Farrell, gitarzysta Dave Navarro, basista Eric Avery i perkusista Stephen Perkins zaproponowali publiczności to, czego wcześniej nie pokazywał nikt inny: wybuchową mieszankę nieokiełznanej dzikiej energii, szalonego tańca Farrella i doskonałego brzmienia. To sprawiło, że grupa Jane`s Addiction szybko trafiła na usta wszystkich.Grupa powstała po spotkaniu muzyków dwóch zespołów: Psi Com i Flower Quartet. W pierwszym udzielał się Perry Farrell, a w drugim Eric Avery. Kilka razy wystąpili razem jako Illuminotics. Mieli tylko bas i wokal, więc ich działalność polegała wyłącznie na jamach. Wkrótce nazwa zespołu zmieniła się na Jane’s Addiction – od imienia Jane Bainter, która mieszkała razem z chłopakami z zespołu, nieraz nawet ich utrzymując (była wielką fanką ich twórczości).

Koncert rozpocznie się 7 lipca o godz. 22. Wejście na teren MTP możliwe będzie od godz. 18. Jednak przed koncertem Jane’s Addiction słuchaczy czeka jeszcze jedno wydarzenie – o 20.30 wystąpi Peaches - jedna z czołowych artystek współczesnej sceny elektronicznej.Peaches nie ma sobie równych w muzycznej kompozycji i prowokacyjnych występach. Jej piosenki zwykle opowiadają o seksie, skomplikowanych związkach międzyludzkich, a także o zatarciu granic pomiędzy kobietą i mężczyzną (na okładce drugiej płyty "Fatherfucker" pojawiła się z brodą). W sensie artystycznym artystka jest samowystarczalna - sama gra na wszystkich instrumentach, komponuje i produkuje piosenki i oczywiście udziela się także wokalnie. Jej ulubionym instrumentem jest keyboard Roland MC505 Groovebox, dzięki któremu uzyskała w swoich piosenkach tak charakterystyczne punkowo-elektroniczne i mocno taneczne brzmienie. Głos Peaches jest bardzo zdecydowany, umiejscowiony między głębią i punkową złością w wykonaniu PJ Harvey a seksownym rapowaniem w stylu Missy Elliot. Sama Peaches częściej rapuje, melorecytuje i wykrzykuje słowa niż śpiewa.

To oczywiście nie koniec muzycznych atrakcji na tegorocznej Malcie. Codziennie w Klubie Festiwalowym na Starym Rynku grac będą od 23.00 godzinne koncerty różne zespoły. Później, by impreza nie przeszkadzała mieszkańcom okolicznym kamienic, każdy chętny założy bezprzewodowe słuchawki i w rytm nadawanej w eterze muzyki bawić się będzie do białego rana.

W Klubie Festiwalowym wystąpią: Ye Solar (23 czerwca), Snowman i goście (24 czerwca), Zespół Reprezentacyjny (25 czerwca) i Thief (26 czerwca). Ostatniego dnia 19. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta na Starym Rynku odbędą się aż dwa koncerty. O godz. 21 wystąpi Pati Yang, a o 23 – The Irrepressible.Ostatnie trzy dni muzycznej Malty to także koncerty w ramach cyklu „Archipelag Malta” – na pierwszym piętrze Galerii Miejskiej Arsenał. 26 czerwca z koncertem opartym na muzyce towarzyszącej spektaklowi „Wszystkie rodzaje śmierci" w reżyserii Pawła Passiniego wystąpi neTTheatre (w składzie: Paweł Passini - syntezatory, klarnet, ocal; Rafael Rogiński – gitara; Denis Kolokol – komputer; dj Lenar – gramofony; vj Maria Porzyc – projekcje). Początek o godz. 17.

Kormorany

Cztery godziny później – o godz. 21 rozpocznie się koncert koncert Kormoranów -  La Musica Teatrale. Będzie to podróż przez już ponad piętnastoletnią współpracę zespołu Kormorany z polskimi teatrami. W ramach koncertu zespół zaprezentuje fragmenty muzyki z pięciu spektakli: Król Lear, Wesołe Kumoszki z Windsoru, Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim, Księga Koheleta (wszystkie w reżyserii Piotra Cieplaka) oraz Wspólny pokój w reżyserii Krzysztofa Kopki. Wszystkie te kompozycje zostały niedawno wydane na pięciopłytowym albumie La Musica Teatrale. Zespół swobodnie porusza się po stylach muzycznych od etno, folk, ambitne przez jazz, aż po energetyczną psychodelę.Kormorany wystąpią w składzie: Paweł Czepułkowski – perkusja, Jacek Fedorowicz – bas, Artur Krawczyk – perkusjonalia, Krzysztof Konieczny – gitara, Piotr Jankowski – gitara i Michał Litwiniec – saksofon.

Mass Kotki

W piątek, 26 czerwca, na scenei w Arsenale zagrają doskonale znane w Poznaniu Mass Kotki, czyli Katarzyna „Katiusza" Chudyńska-Szuchnik - bas, ocal i Zofia Wądołowska-Wiązek - instrumenty klawiszowe, vocal. Tym razem zaprezentują utwory skomponowane specjalnie na potrzeby spektaklu „Księga Rodzaju 2" według scenariusza Iwana Wyrypajewa przygotowanego przez Michała Zadarę we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Początek koncertu o godz. 17.Zaledwie półtorej godziny później – o godz. 18.30, w Arsenale wystąpi również popularny w Poznaniu zespół Pustki (Barbara Wrońska - vocal, instrumenty klawiszowe; Radek Łukasiewicz - gitary, ocal; Grzegorz Śluz – perkusja i Szymon Tarkowski – bas). Zespół zagra tematy przewodnie ze spektakli teatralnych zrealizowanych w TR Warszawa oraz Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, a także  utwory ze swoich regularnych albumów, w tym ze świetnie przyjętej ostatniej płyty „Koniec kryzysu”.

Ostatni dzień muzycznego „Archipelagu Malta” rozpocznie pokaz instalacji dźwiękowej Radio Simulator - z udziałem Jacka Skolimowskiego i Adama Witkowskiego. Początek w sobotę o godz. 17.

Już o 18.30 rozpocznie się koncert Dominika Strychalskiego & Pulsarus – czyli Dominik Strycharski - kompozytor, vocal, flet; Aleksander Papierz – saksofon i Jakub Rutkowski - perkusja, ocal. Będzie to koncert muzyki skomponowanej na przestrzeni ostatnich 10 lat przez Dominika Strycharskiego - kompozytora, flecisty, wokalisty i improwizatora, współtwórcy warszawskiego Teatru Bretoncaffe. Zaprezentowana zostanie muzyka z różnych spektakli, prezentująca swoje bogactwo i różnorodność. Przekrój stylistyczny kompozycji Strycharskiego rozciąga się od melodyjnych i rytmicznych przestrzeni pokrewnych trip-hopowi, poprzez dekonstrukcje muzyki współczesnej, a skończywszy na agresywnej, energetycznej muzyce noise i hardcore. Muzyka teatralna Strycharskiego nie stara się na siłę trzymać z góry ustalonych zasad, lecz raczej szukać coraz to nowych rozwiązań. Jako kompozytora interesuje go cały muzyczny „Parnas", od Sacrum do Profanum, od szeptu do kakofonii.Koncertowy rozkład jazdy na 19 MFT Malta 200923 czerwca
wtorek
24 czerwca
środa
25
czerwca

czwartek
26 czerwca
piątek
27
czerwca

sobota
8 lipca
środa17.00Kormorany
Klub Festiwalowy
Mass Kotki
Arsenał
Radio Simulator
Arsenał18.30neTTheatre
Arsenał
Pustki
Arsenał
Dominik Strychalski
Arsenał20.30Peaches
MTP21.00Pati Yang
Klub Festiwalowy22.00Nine Inch Nails
MTP
Jane's Addiction
MTP23.00Ye Solar
Klub Festiwalowy
Snowman
Klub Festiwalowy
Zespół Reprezentacyjny
Klub Festiwalowy
Thief
Klub Festiwalowy
The Irrepressible
Klub Festiwalowy

Przeczytaj także:

19. MFT Malta: Poznański Ba-Ku teatr zaprasza do "Schronu"

Ucieczkę od stresu, napięć i zagrożeń proponuje na zaczynający się we wtorek 19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta poznański Ba-Ku Teatr. Spektakl „schron” wystawiony zostanie w Starym Zoo.Malta 2009: Spektakle w nieteatralnych przestrzeniach

Festiwal Malta przyzwyczaił nas do spektakli rozgrywanych w nieteatralnych przestrzeniach miejskich. W tym roku teatr zagości między innymi w Starym Zoo, na stadionie Warty i na dworcu PKP Garbary.Malta 2009: Spektakle plenerowe

Zaczynamy prezentację tego, co czeka na nas w czasie 19. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2009. Na początek przedstawiamy omówienie bezpłatnych spektakli plenerowych.Golem czyli magia po poznańsku

Według legendy twórcą Golema, glinianej istoty bez duszy, był Maharal - rabin z Poznania. O powstającym na podstawie legendy spektaklu rozmawiamy z Maciejem Rembarzem, scenarzystą przedstawienia.Kosmiczna saga i Golem za miejską kasę

W ramach konkursu dla samorządowych instytucji kultury Urząd Miasta dofinansuje w tym roku 19 projektów. Najwięcej - 200 tys. zł otrzymała Filharmonia Poznańska na... Gwiezdne wojny.Malta bez Malty, ale za to z winem

W tym roku nad Maltą nie zobaczymy żadnych spektakli teatralnych w ramach 19 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Będziemy się za to mogli napić wina pod marką Malta Festival.
Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!