Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25.11.2008 - Nadzwyczajny bohater

AMB
LUDZIE > Albin Batycki - zwycięzcą konkursu „Człowiek bez barier 2008”. Nagrodę odebrał 17 listopada z rąk Marii Kaczyńskiej podczas gali w Teatrze Polskim Albin Batycki jest reprezentantem Polski w ...

LUDZIE > Albin Batycki - zwycięzcą konkursu „Człowiek bez barier 2008”. Nagrodę odebrał 17 listopada z rąk Marii Kaczyńskiej podczas gali w Teatrze Polskim

Albin Batycki jest reprezentantem Polski w tenisie ziemnym na wózkach. Brał udział w paraolimpiadach i jest prezesem Integracyjnego Klubu Sportowego Spartakus Koźmin Wlkp. W ciągu 25 lat, odkąd po wypadku trafił na wózek inwalidzki, nie przestaje działać społecznie. Przełamuje bariery i odnosi sportowe sukcesy. Jego życiowym mottem jest dawanie dobra innym, a ono powróci podwojone. Wszystkich, którzy mieli z nim okazję porozmawiać zaraża optymizmem, wolą walki i życia.
W Teatrze Polskim w Warszawie 17 listopada za zaangażowanie społeczne oraz osiągnięcia sportowe otrzymał wspaniałą nagrodę.
– Tytuł „Człowieka bez barier” jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Jestem trochę speszony tym, że postawiono mnie w szeregu z osobami, które mają ogromny dorobek sportowy. Wiele z nich przez lata potwierdziło swoim życiem i działaniem słuszność wyboru. Obdarowano mnie olbrzymim kredytem zaufania, który będę chciał spłacić. Czuję, jakby na moich barkach spoczęło brzemię – mówi Albin Batycki.
Batycki w ciągu wielu lat z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej zupełnie inaczej postrzega problemy ludzi. Wie, jak trudno jest wyjść z domu nie zwracając uwagi na swoje ograniczenia. Przykucie do wózka inwalidzkiego w żaden sposób nie przekreśla spełnienia marzeń ludzi. Niepełnosprawność nie musi być ciężka i bez perspektyw wspaniałego i ciekawego życia.
–Najtrudniejszym zadaniem jest przełamywanie barier tkwiących w osobach niepełnosprawnych. Chciałbym na to położyć szczególny nacisk w moich działaniach. Na ogół niepełnosprawnym brakuje wiary we własne możliwości. Boją się wyjść życiu na przeciw. Sport daje taką możliwość. Tu liczy się praca nad sobą, techniką, rywalizacja. A z ciężką i sumienną pracą przychodzą wyniki i osiągnięcia. Dla mnie takim przełomowym momentem w życiu było uczestnictwo w paraolimpiadzie w Atenach. Nigdy wcześniej nawet w najśmielszych snach nie wyobrażałem sobie, żeby osoba niepełnosprawna z małej miejscowości mogła reprezentować Polskę na igrzyskach. A teraz tytuł „Człowieka bez barier”, który dalej mobilizuje do pracy – opowiada Albin Batycki.
Niekwestionowany zwycięzca w „finale” szóstego ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji stanął z Natalią Partyką – tenisistką stołową; Ewą Zielińską – czołową niepełnosprawną światową lekkoatletką; Marcinem Chojnowskim – niewidomym szachistą oraz Andrzejem Zającem – mistrzem paraolimpijskim w kolarstwie tandemowym. Tę piątkę wyłoniono spośród 250 zgłoszeń. Wniosek o nagrodzenie Batyckiego Starostwo Powiatowe w Krotoszynie poparło rekomendacjami złożonymi m.in. przez dyrektora PCPR Andrzeja Piotrowskiego, Polski Związek Tenisa na Wózkach, Komitet Paraolimpijski, IKS Spartakus, burmistrza Koźmina Wlkp. Macieja Bratborskiego, prezesa CWZK Jolantę Borską oraz Piotra Korcza – tenisistę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 25.11.2008 - Nadzwyczajny bohater - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto