Prawdopodobnie jeszcze przed 1 maja wielkopolski oddział NFZ ogłosi drugi konkurs na usługi ratownictwa medycznego w powiatach kolskim, turkowskim i szamotulskim.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Prawdopodobnie jeszcze przed 1 maja wielkopolski oddział NFZ ogłosi drugi konkurs na usługi ratownictwa medycznego w powiatach kolskim, turkowskim i szamotulskim. W poniedziałek prezes NFZ Jacek Paszkiewicz unieważnił poprzednie postępowanie, oprotestowane przez dyrektorów szpitali w Kole, Turku i Szamotułach.

Jak poinformowała Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ w Warszawie, konkurs został unieważniony z powodów formalnoprawnych. Wątpliwości prezesa NFZ wzbudziła między innymi kwestia obowiązku rejestracji miejsc wyczekiwania karetek. Zdaniem prezesa Funduszu powinny być one uwzględnione w rejestrze ZOZ prowadzonym przez wojewodę, a nie tylko w statucie podmiotu realizującego usługi ratownictwa medycznego.
Radosne wieści dotarły do ratowników z Koła i Turku w poniedziałek po południu.

- Dawno już mnie tak nie ucieszyła poczta, którą odbierałem – mówi Krzysztof Bestwina, dyrektor szpitala w Turku. - Przez te dwa miesiące zostałem niejeden raz zlinczowany, ciągle wysłuchiwałem pretensji, że to moja wina. A ja podjąłem tylko walkę z urzędnikami, którzy popełnili błąd. W Poznaniu nie znaleźliśmy żadnego posłuchu, natomiast prezes NFZ uwzględnił nasze argumenty. Mało tego, przyznał, że w toku postępowania doszło do naruszenia prawa.
Przez ostatnie dwa miesiące ratownicy z trzech powiatów przeżywali ciężkie chwile. Organizowali protesty i pikiety, byli u wojewody, minister zdrowia, prezesa NFZ, prezydenta i premiera. Konkurentom zarzucali nieznajomość terenu, zbyt długi czas dojazdu do pacjentów oraz nieprawidłowe powiadamianie o zgłoszeniach, bo powiaty zostały podzielone na dwa rejony operacyjne, a każdy obsługiwała inna stacja pogotowia.

- Nowy konkurs zostanie przeprowadzony w trybie rokowań. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zostaną do nich zaproszeni świadczeniodawcy, których oferty nie zostały odrzucone w unieważnionym konkursie – mówi Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik NFZ w Poznaniu.

Uprawnionych do udziału w rokowaniach jest sześciu świadczeniodawców – szpitale w Kole, Turku i Szamotułach, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Koninie, prywatna firma Obst-Technika oraz NZOZ Magdaleny Pacholec.
Do czasu rozstrzygnięcia rokowań, w powiatach kolskim, turkowskim i szamotulskim do pacjentów będą nadal jeździły karetki firm, które robią to od 1 marca, a więc pogotowia z Konina i firmy „Obst-Technika” z Szamotuł.



Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!