Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PSM POMAGA ZAROBIĆ - Przytniesz trawnik? Przytną twój dług

Beata Marcińczyk
Członkowie spółdzielni socjalnej „Ogro-Bud” kilka miesięcy temu przeszli szkolenia. Teraz  zadbają o zieleń na os. Stefana Batorego
Członkowie spółdzielni socjalnej „Ogro-Bud” kilka miesięcy temu przeszli szkolenia. Teraz zadbają o zieleń na os. Stefana Batorego fot.CIS Piątkowo
„Ogro-Bud” to nowa spółdzielnia socjalna, w której skład wchodzi pięciu członków-założycieli i dwie osoby, które są przygotowywane do pracy. Należą do Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, są jej dłużnikami. Byli bezrobotnymi, ale dostaną płatne zajęcie i będą mogli spokojnie spłacać dług.

PSM właśnie podpisało z „Ogro-Budem” umowę na utrzymanie zieleni na terenie osiedla Stefana Batorego. – Umiejętności i zaangażowanie w pracę tych ludzi wcześniej sprawdziliśmy. Korzyść, myślę, jest obopólna, bo osoby dotychczas bezrobotne mają miejsce pracy i pieniądze na utrzymanie, a my sprawną ekipę do różnego rodzaju prac porządkowych – z dumą mówi Michał Tokłowicz, zastępca prezesa PSM.

Z PSM współpracuje już od kilku lat inna tego typu spółdzielnia – „Tajemniczy Ogród”, pod której opiekę oddano tereny osiedla Bolesława Śmiałego.
Wszystko zaczęło się od momentu, gdy w PSM zaczęło przybywać dłużników. Zastanawiano się, co można z tym problemem zrobić, jak pomóc ludziom, którzy stracili pracę i nie są w stanie regulować opłat.

– Ich długi wobec spółdzielni przekroczyły cztery miliony złotych. Miasto nie wykonywało eksmisji do lokali socjalnych - zaznacza prezes Tokłowicz. – Nawiązaliśmy więc kontakt z „Barką”, która ma ogromne doświadczenie w pracy z takimi ludźmi. To działacze fundacji wciągnęli nas i przekonali do ekonomii społecznej. Zamiast pogłębiać problem, eksmitować rodziny, można przecież przeszkolić bezrobotnych, dać im nowy zawód, poszukiwany na rynku i wesprzeć działania spółdzielni socjalnych.

Na pierwsze spotkanie przybyło 60 bezrobotnych. Kilkoro z nich trafiło do Centrum Integracji Społecznej. Zostało przeszkolonych. Powstała wówczas spółdzielnia „Tajemniczy Ogród”, która praktykowała na osiedlu Śmiałego.

– Mieliśmy wówczas problem z grupą konserwatorów zieleni, a spółdzielcy spisywali się dobrze. Trzeba było jednak do nich przekonać kierownictwo osiedla i samych mieszkańców. Udało nam się to i od 2008 roku „Tajemniczy Ogród” dba o zieleń na tym osiedlu – podkreśla Tokłowicz. – Nowej spółdzielni, która ma szerszy zakres działania, będziemy prawdopodobnie zlecać też drobne naprawy.

Z dłużnikami spółdzielni odbyły się rozmowy. Zaległości nie zostały im anulowane, ale dzięki pracy są w stanie płacić aktualne należności.
– Wszyscy członkowie spółdzielni socjalnych uczestniczyli w warsztatach CIS. Są przygotowani do pielęgnacji terenów zieleni i prac budowlanych. Przez rok po założeniu spółdzielni jeszcze im pomagamy w przygotowaniu ofert, pism urzędowych – dodaje Zbyszko Siewkowski, dyrektor CIS Piątkowo. – Ale teraz do „Tajemniczego Ogrodu” to jadę tylko na kawę, bo sami doskonale sobie radzą.

W PSM rodzą się nowe pomysły na zaangażowanie spółdzielni socjalnych. – Być może uda się im powierzyć obsługę budynków? – zastanawia się prezes.
Współpracę ze spółdzielniami socjalnymi być może podejmie także Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Odbyły się już pierwsze rozmowy na ten temat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto