18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UAM - Senat przeciwko prof. Polakowi

Krzysztof M. Kaźmierczak
Prof. Polak nie może być kierownikiem Pracowni Pytań Granicznych
Prof. Polak nie może być kierownikiem Pracowni Pytań Granicznych Andzrej Szozda
Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wczoraj, już po raz drugi, nie zaaprobował kandydatury prof. Tomasza Polaka (wcześniej Węcławskiego) na stanowisko kierownika Pracowni Pytań Granicznych powstałej z jego inicjatywy. – Senat nie wyraził pozytywnej opinii w zakresie powołania na stanowisko kierownika prof. dr. hab. Tomasza Polaka – poinformowała Marzena Barańska, rzecznik UAM .

Przed rokiem podczas obrad Senatu UAM przeciw kandydaturze eksksiędza wystąpili przedstawiciele Wydziału Teologicznego. Tym razem nie przeprowadzono dyskusji nad kandydaturą. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że za kandydaturą prof. Polaka opowiedziało się 20 głosujących, 12 było jej przeciwnych i tyle samo osób wstrzymało się od głosowania. Aby propozycja uzyskała pozytywną rekomendację, konieczne było uzyskanie poparcia ponad połowy uczestników głosowania (czyli przynajmniej 23 głosów za).

– Z racji swojej roli i dorobku prof. Polak był oczywistym kandydatem na stanowisko kierownika. Niemniej nie pozostaje mi nic innego, jak tylko przyjąć postanowienie Senatu do wiadomości. Wierzę, że władze uczelni nie zaprzepaszczą dorobku Pracowni i umożliwią rozwój tej niezwykłej placówki naukowej – powiedział nam prof. Kazimierz Przyszczypkowski, członek rady naukowej PPG.

Stanowisko Senatu nie przesądza o przyszłości prof. Polaka. Organ ten ma charakter opiniodawczy, ostateczną decyzję podejmuje rektor.
– Nie upieram się, by pełnić tę funkcję. Najważniejsze, by Pracownia w końcu miała kierownika, bo obecny stan utrudnia naszą działalność – powiedział nam prof. Polak.

Pracownia Pytań Granicznych zajmuje się badaniami na styku różnych dziedzin wiedzy. To unikalna w skali kraju placówka działająca od 2006 roku jako samodzielna, międzywydziałowa jednostka. Jej pomysłodawca i współzałożyciel był zaangażowany w wyjaśnienie sprawy podejrzeń o molestowanie seksualne kleryków przez abp Juliusza Paetza. Naukowiec w 2007 roku wystąpił ze stanu duchownego i przyjął nazwisko Polak. Odtąd zaczęły się problemy Pracowni, o których informowaliśmy przed miesiącem. Ma ona tylko p.o. kierownika, problemy z etatami, a rektor zamierza włączyć PPG do Wydziału Nauk Społecznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UAM - Senat przeciwko prof. Polakowi - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto