Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYSTAWA - Od soboty w Poznaniu trwa największy przegląd sztuki współczesnej

Agnieszka Gonczar
Opuszczony szpital przy ulicy Orzeszkowej w Poznaniu okazał się doskonałym miejscem na prezentację sztuki
Opuszczony szpital przy ulicy Orzeszkowej w Poznaniu okazał się doskonałym miejscem na prezentację sztuki Sławomir Seidler
Mediations Biennale zaczęło się od prostego szlaczka, który ponad dziesięć dni temu pojawił się na ulicach Poznania. To francuski artysta Norman Jean-Christophe za pomocą kawałka kredy podzielił miasto na kilkadziesiąt części, dając sygnał jego mieszkańcom, że od tej chwili Poznań staje się artystyczną stolicą Europy.

I tak też się stało – uroczysta inauguracja tegorocznego biennale odbyła się w minioną sobotę. W specjalnie przygotowanych na tę okazję pomieszczeniach, swoje prace zaprezentowało blisko 150 artystów z całego świata. I nie ma co się dziwić, wszak poznańskie biennale dopiero raczkuje na artystycznej mapie świata, a już teraz jest uznane za jedno z najlepiej zapowiadających się przeglądów sztuki współczesnej w Europie.

Program tegorocznej imprezy skupił się na dwóch głównych wystawach prezentowanych w pięciu przestrzeniach Poznania. Pierwsza z ekspozycji „Beyond Mediations” zaprezentowana w Muzeum Narodowym i Centrum Kultury Zamek to efekt współpracy dwójki kuratorów: Ryszarda W. Kluszczyńskiego oraz Tsutomu Mizusawa. Obaj panowie skupili swoją uwagę na najbardziej aktualnych aspektach współczesnego świata, dzięki czemu zaproszeni artyści nie tylko zaprezentowali swoje prace w tradycyjnych mediach, takich jak malarstwo, rzeźba czy rysunek, ale także te inspirowane najnowszymi zdobyczami techniki i medycyny.

Niejednokrotnie forma pracy wymagała od odbiorcy dotykania, głaskania, wąchania i... zaufania. Szczególnie wtedy, gdy otwierał się przed nami labirynt dantejskich ciemności. Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt Masaki Fujihata, który zaprezentował stereoskopowy monitor, po którym zwiedzający poruszali się za pomocą trójwymiarowych okularów, a także praca Georga Legrady’ego i Angusa Forbes’a, w której każdy może być współtwórcą dzieła – wystarczy wysłać zdjęcie z komórki, aby za moment zobaczyć swoją podobiznę na kinematograficznej projekcji.

Drugą z zaplanowanych wystaw tegorocznych biennale jest „Erased Walls”, która została zaprezentowana w specjalnych kontenerach przy CK Zamek, Galerii Miejskiej Arsenał, a także w kompleksie szpitalnych budynków przy ulicy Orzeszkowej 6. Szczególnie ta ostatnia przestrzeń idealnie współgrała z historycznym wydźwiękiem ekspozycji, która poruszała aktualne problemy Europy Środkowej.

Mediations Biennale to także szereg imprez towarzyszących. Wśród nich, na pierwszy plan wysuwa się ekspozycja „Dwa lata walki” przygotowanej przez artystyczną grupę The Krasnals w Galerii Szyperskiej. Ironiści, znani z aktywnego komentowania życia społeczno-politycznego Polski i tym razem nie pozostawili suchej nitki na postaciach z polskiego show-biznesu, kultury i polityki.

Mediations Biennale 2010

Tegoroczne biennale w Poznaniu potrwają do 30 października, karnet na wszystkie wystawy kosztuje 15 i 20 złotych. Szczegółowy program imprezy jest dostępny na stronie www.mediations.pl. Także tam znajdziemy terminy warsztatów o sztuce przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto