Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŁAWICA - Port lotniczy nie przewiduje budowy osłon akustycznych. Da kasę za hałas

Krzysztof M. Kaźmierczak
Grzegorz Bykowski z zarządu portu przekonywał, że wniosek spełnia wymogi  środowiskowe
Grzegorz Bykowski z zarządu portu przekonywał, że wniosek spełnia wymogi środowiskowe Waldemar Wylegalski
Sześć tysięcy mieszkańców Ławicy i Przeźmierowa znajdzie się w strefie ograniczonego użytkowania, jeśli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaakceptuje wniosek lotniska o wydanie zgody środowiskowej na jego rozbudowę.

Wczoraj doszło do burzliwej rozprawy administracyjnej z udziałem mieszkańców obawiających się, że znaczne zwiększenie liczby lotów pogorszy ich warunki życiowe. Wystąpili oni o oddalenie wniosku portu lotniczego.

Kilkudziesięciu uczestniczącym w rozprawie mieszkańcom starczyło cierpliwości jedynie na wysłuchanie prezentacji Grzegorza Bykowskiego z zarządu portu dotyczącej perspektyw rozwoju lotniska. Kiedy Katarzyna Wichmann z zespołu, który przygotował raport środowiskowy, zaczęła mówić, że port nie spowoduje zagrożeń elektromagnetycznych, uczestnicy rozprawy przerwali jej, domagając się, by zamiast spraw drugorzędnych poruszyć pierwszoplanowe, czyli zagrożenie hałasem.

– Po rozbudowie lotniska zmniejszona zostanie liczba nocnych lotów, a przyrost dziennych zwiększy hałas średnio tylko o 3 decybele – stwierdził Piotr Kokowski, który przygotował część raportu dotyczącą zagrożenia hałasem.

Jego wyliczenia i wykresy nie przekonały jednak zebranych, którzy twierdzili, że rzeczywisty poziom hałasu będzie znany dopiero wtedy, gdy lotnisko zwiększy swoją przepustowość. Oburzenie wywołało stwierdzenie, że port lotniczy nie widzi żadnych możliwości zmniejszenia skutków hałasu.
– We Wrocławiu zbudowano osłony akustyczne o wysokości 16 metrów, a w Poznaniu o takich nie pomyślano – powiedział Jacek Sobczak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Osiedla Ławica.

Kokowski tłumaczył, że wyliczył, że ekrany 10-metrowe nic by nie dały, a lotnisko przekazało mu, że nie ma możliwości postawienia wyższych.
– Wszyscy mieszkańcy, którzy znajdą się w strefie ograniczonego użytkowania, będą mogli wystąpić o odszkodowania – zapowiedział Mariusz Wiatro-wski, prezes portu. Przewidziano na to kilkadziesiąt milionów złotych.

– Ten projekt jest przykładem pogardy i nietolerancji wobec ludzi zamieszkujących rejon lotniska – stwierdził ostro Henryk Witkowski z Przeźmierowa, dowodząc, że już teraz lotnisko jest bardzo uciążliwe z powodu emitowanego hałasu.

– Występujemy o oddalenie wniosku Portu Lotniczego Poznań Ławica o zgodę środowiskową – oświadczył Andrzej Nowaczewski z Rady Sołeckiej Przeźmierowa, wręczając szefowej RDOŚ pismo wraz z ponad 70 pytaniami dotyczącymi problemów związanych z rozbudową lotniska. Jeszcze przed rozprawą podobny wniosek o oddalenie złożyli mieszkańcy Ławicy.

– Do 8 listopada można składać uwagi i wnioski. Wszystkie zostaną rozpatrzone, a każde pytanie doczeka się odpowiedzi. A jeśli zostanie wydana decyzja zgodna z obecnym wnioskiem lotniska, to z pewnością nie dojdzie do pogwałcenia praw mieszkańców – zapewniała Jolanta Ratajczak, dyrektor RDOŚ w Poznaniu.
Rozbudowa Ławicy związana jest przygotowaniami do Euro 2012. Inwestycja jest obecnie krytycznie opóźniona, głównie z powodu problemów z przygotowaniem raportu środowiskowego. Lotnisko przekładało jego wykonanie, składało wniosek i zawieszało go, a potem wycofywało. Obecnie rozpatrywany wniosek do RDOŚ był już trzykrotnie uzupełniany. Zgoda środowiskowa niezbędna jest do uzyskania zezwolenia budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto