Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Cytadela

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Trudno znaleźć miejsce, w którym jednocześnie znajdowałyby się cmentarze i muzea, a nieopodal organizowano by misteria Męki Pańskiej albo... koncert Radiohead.

Park Cytadela to rozległy teren zielony położony w północnej części Poznania, ograniczony ulicami Szelągowską, Winogrady i Armii Poznań.

W 1829 r. decyzją ówczesnych władz pruskich rozpoczęto tu wznoszenie fortu Winiary będącego centralną częścią fortyfikacji Twierdzy Poznań. Budowę w ostatecznej formie ukończono w 1842 r. Do końca XIX w. fort przechodził liczne modernizacje.

Ostatni punkt oporu Niemców

Wzniesione fortyfikacje zostały częściowo zniszczone podczas II wojny światowej. Cytadela stanowiła ostatni punkt oporu wojsk niemieckich, które ostatecznie poddały się 23 lutego 1945 r.

14 lipca 1946 roku po wyroku Najwyższego Trybunału Narodowego na Cytadeli powieszono nazistowskiego zbrodniarza, namiestnika Kraju Warty pod okupacją hitlerowską, Artura Greisera. Co ciekawe, była to ostatnia w historii Polski publiczna egzekucja.

W kolejnych latach fort systematycznie rozbierano. W latach 1963-1970 Cytadela została oczyszczona z ruin budowli obronnych i przekształcona w Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Muzea i cmentarze wojskowe
O wojennej przeszłości Cytadeli przypominają także znajdujące się tu muzea: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań, a takze położony od strony południowej zespół cmentarzy. Na Cytadeli znajdują się groby m.in. powstańców wielkopolskich, żołnierzy polskich, brytyjskich, radzieckich, niemieckich, a także harcerzy i ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Miejsce wypoczynku i rozrywki

Cytadela to także (a może przede wszystkim) stuhektarowy park, w którym uwielbiają spędzać wolny czas poznaniacy mieszkający w okolicy. Na terenie parku znajduje się kilkadziesiąt rzeźb, z których najsłynniejsze to instalacja „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz.

W jednym z centralnych punktów parku znajduje się Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami wzniesiony w 1986 r. Waży 850 kg i ma średnicę 102 cm. Bije kilkanaście razy w roku w czasie ważnych świąt narodowych i innych historycznych wydarzeń, a jego dźwięk słychać w promieniu kilku kilometrów.

Na Cytadeli odbywa się też szereg imprez plenerowych i festynów. W 2009 r. odbył się tu m.in. wielki festyn rodzinny Pyrlandia 2009, a także koncert megagwiazdy, czyli zespołu Radiohead. Na Cytadeli regularnie są też organizowane widowiskowe misteria Męki Pańskiej, które przyciągają dziesiątki tysięcy widzów.

Cytadela jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto