Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Fara Poznańska

doubleTi
doubleTi
Poznańskie Stare Miasto oferuje turystom wiele urokliwych miejsc. Jednym z nich - trochę niedocenianym, ale i wyjątkowym jest pretendująca do bycia cudem miasta, poznańska Fara.

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława (bo tacy święci od niedawna patronują wspólnie parafii i kościołowi) został wybudowany dla jezuitów, sprowadzonych do Poznania w 1570 r. przez Adama Konarskiego. Szybko okazało się, że w niewielkim kościele św. Stanisława Biskupa zakonnikom brakuje miejsca. Rozpoczęto więc prace nad nową siedzibą i miejscem kultu.

W roku 1651 wmurowano kamień węgielny. Prace początkowo prowadził Thomas Poncino de Goricia z Lugano, którego niebawem zwolniono - dopiero co wzniesione mury zaczęły pękać. Następnym architektem był jej teoretyk, Nataniel Wąsowski, twórca charakterystycznej, północnej fasady typu Il Gesu. To najbardziej znana mieszkańcom „strona” Fary.

Od tej pory na historię budynku składają się również jego renowacje (w latach 1912- 1914 przeprowadzono remont wnętrza; a w 1975-78 oraz 1997-98 restaurowano elewacje), ostatnią z nich była gruntowna odnowa w latach 1997- 2007. Przebudowie poddano zewnętrzną stronę kościoła, ale również odświeżono całe jego wnętrze: wszystkie ołtarze, ścianki, posadzki, obrazy, malowidła, wyremontowano organy Friedricha Ladegasta, odnowiono także zakrystię i kapitularz. Chociaż remont wspomogła Unia Europejska to i tak nie obyło się bez zaciągnięcia pięciomilionowego kredytu. Do spłacenia został jeszcze milion złotych.

Dlatego Fara próbuje radzić sobie w inny sposób. Otworzenie punktu sprzedaży pamiątek, kawiarni, umożliwienie turystom zwiedzania zakamarków i miejsc zwykle niedostępnych, ma na celu wspomożenie parafii po wyczerpującym finansowo okresie. Od 6 do 19.30 (oprócz mszy) można zwiedzać bez przeszkód, a w sobotę ok. 12.45, po koncertach farnych - nawet wynająć przewodnika.

Konferencja Episkopatu Polski wydała już pozytywną opinię w sprawie nadania Poznańskiej Farze tytułu Bazyliki Mniejszej. Teraz decyzja musi podjąć watykańska Kongregacja Kultu Bożego. Taki tytuł nadaje się kościom o wielkiej wartości zabytkowej i dużym znaczeniu w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej. Taka właśnie jest Fara Poznańska.


Poznańska Fara jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin |Szczecin| Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto