Gdyby zrobić ankietę na najpiękniejszy park w Poznaniu, bez wątpienia zwyciężył był Sołacki. Nic dziwnego, że jest to jedno z ulubionych miejsc do robienia zdjęć ślubnych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Park Sołacki jak i cały Sołacz powstał na początku XX wieku.

- Za rozwój Sołacza odpowiadał słynny Joseph Stübben. Szkoda, że jego wizja nie została zrealizowana do końca, bo wtedy Sołacz byłby jeszcze piękniejszy – opowiada przewodnik z Koła Przewodników PTTK w Poznaniu, Jerzy Świgoń.

Budowa parku rozpoczęła się w 1908 roku i trwała do 1911 roku. Ostateczny projekt parku wykonany został przez ówczesnego niemieckiego dyrektora Ogrodów Miejskich w Poznaniu Hermanna Kube.Park urządzono w stylu angielskim. Posadzono w nim około 3 tysiące drzew i 12 tysięcy krzewów w tym tak egzotyczne jak daglezja, choina kanadyjska, cypryśnik błotny, klon tatarski czy klon srebrzysty. Ze spiętrzonych wód rzeki Bogdanki utworzono na terenie parku dwa zbiorniki wodne, nad którymi przebiegały urokliwe  mostki.

Już w dwudziestoleciu międzywojennym park stał się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji dla poznaniaków. Już wtedy organizowano tu festyny, koncerty i przedstawienia teatralne.

Zapewne wiele osób zaskoczy informacja, że po II wojny światowej park nosił imię Józefa Stalina, co odzwierciedla, jak wielkim prestiżem musiał się cieszyć już w tamtym czasie. Do tradycyjnej nazwy park wrócił w 1956 r.Przez cały czas park poddawano różnym renowacjom i innymi zmianom. Do połowy lat 70. jednym z najbardziej charakterystycznych budynków znajdujących się na terenie parku była wysoka na 30 metrów wieża przeznaczona do ćwiczenia skoków spadochronowych. Gdy przestała być używana, stanowiła zagrożenie głównie dla ciekawskiej młodzieży i w 1974 r. została zburzona.

W końcu grudnia 2008 w parku Sołackim stanęła rzeźba "Dwie kobiety" autorstwa Sylwestra Ambroziaka. Ze względów estetycznych budzi ona spore kontrowersje wśród spacerowiczów, których w parku nie brakuje zwłaszcza w słoneczne popołudnia.

Ze względu na bogactwo zieleni, a także malownicze stawy i przebiegające nad wodą mostki park Sołacki stanowi jedno z miejsc najczęściej wybieranych do zrobienia pamiątkowych zdjęć ślubnych. Młode pary to już niemal stały element widokowy parku.Park Sołacki jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cuda Zobacz wszystkich nominowanychwięcej


Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:
Kraków | Łódź | Lublin | Szczecin | Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!