Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów Poznania - nominacje: Rezerwat Meteoryt Morasko

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Mało kto wie że mniej więcej 5 tys. lat temu na dzisiejszą, północną cześć Poznania spadł... meteoryt. Jest to jedno ze 160 takich miejsc na całym świecie oraz drugie w Europie.

To właśnie tam w 1976 roku utworzono rezerwat przyrodniczy Meteoryt Morasko. 
Piękne, dziewicze tereny ze scenerią niczym z filmu science-fiction to idealne miejsce na spędzenie wolnego popołudnia zapominając o codziennych sprawach. Niesamowity klimat tworzy siedem kraterów. Największy z nich ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m. Trzy z nich wypełnione są wodą i tworzą śródleśne jeziorka. Powstały one w wyniku uderzenia w ziemię odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw. syderytu), z którymi Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku.

Ciekawostką jest, że pierwszy odłamek odkrył w 1914 roku niemiecki żołnierz podczas budowy umocnień wojskowych. Od tego czasu znaleziono wiele fragmentów (w 1956 odnaleziono meteoryt o masie 78 kg). We wrześniu 2006, w wyniku poszukiwań za pomocą wykrywacza metalu, został odnaleziony meteoryt, który po usunięciu zanieczyszczeń ważył 164 kg. Do tej pory jest to największy meteoryt znaleziony w Polsce.

Wciąż istnieje szansa na znalezienie kolejnych odłamków, o czym informuje nas tabliczka umieszczona na terenie rezerwatu. Naukowcy UAM proszą o przekazywanie tak cennych eksponatów w ręce fachowców.

Oprócz "kosmicznej" historii to miejsce jest także wysokiej klasy zabytkiem przyrodniczym. Tajemnicze kratery otoczone są coraz rzadziej spotykanym lasem dębowo-grabowym. Możemy tu spotkać wiele bardzo rzadkich i chronionych roślin, takich jak lilia złotogłów lub kopytnik pospolity. W zbiornikach wodnych rośnie bardzo rzadki w Wielkopolsce rogatek krótkoszyjkowy.

Na terenie rezerwatu żyje także wiele gatunków zwierząt. Możemy tu spotkać dzięcioła czarnego, a nawet borsuka.

To wyjątkowe i malownicze miejsce jest dostępne dla każdego turysty, który ma ochotę znaleźć się chociażby przez chwile w innym świecie. Każdy kto wybierze się na zwiedzenie tego miejsca powinien przede wszystkim zaplanować taką wycieczkę gdyż znajduje się ono dosyć daleko od centrum Poznania. 

Dojeżdza tam autobus linii 88, którym z osiedla Sobieskiego jedziemy do pętli Morasko. Tam, do samego rezerwatu, mamy do pokonania jeszcze około 600 metrów pieszo.

Kolejna możliwość to skorzystanie z żółtego szlaku. Szczególnie polecamy tą właśnie opcję ponieważ szlak prowadzi poprzez malownicze tereny i jest to idealna trasa choćby na weekendową wycieczkę rowerową.

Rezerwat Meteoryt Morasko jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie 7 cudów Poznania. Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cudaZobacz wszystkich nominowanychwięcej

Zobacz plebiscyt "7 cudów" w innych miastach w Polsce:Kraków | Łódź | Lublin | Szczecin | Warszawa | Wrocław | Trójmiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto