Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baseny rekreacyjne zarobią na siebie, do sportowych dopłaci miasto [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bogna Kisiel
Najszybciej z atrakcji Term Maltańskich poznaniacy skorzystają 1 października. Inwestycji dała się we znaki druga z rzędu surowa zima. I choć wykonawca deklaruje, że zgodnie z umową zdąży z zakończeniem budowy do sierpnia, to odbiory techniczne i rozruch technologiczny wymagają czasu. Poza tym aquapark zostanie oddany do użytku, gdy powstaną drogi wewnętrzne oraz parkingi.

Problemem są koszty utrzymania części sportowej. Od początku było wiadomo, że będzie to przedsięwzięcie deficytowe. Ze wstępnych szacunków wynika, że miasto rocznie musi dopłacić do basenów sportowych ok. 9 mln zł. W tym roku będzie to odpowiednio niższa kwota, ale i tej na razie nie ujęto w budżecie, podobnie jak pieniędzy na przyjęcie pracowników.

– Przewidujemy, że przy obsłudze kompleksu zostanie zatrudnionych 113 osób, przy czym firma zewnętrzna będzie odpowiadać za sprzątanie, ochronę obiektu i ratowników – mówi Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie, która ma zarządzać całością. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie z POSiR.

Zobacz film: Termy Maltańskie opóźnione?

Uznano, że jeden zarządca (miasto jest właścicielem części sportowej, a spółka – rekreacyjnej) będzie rozwiązaniem korzystniejszym. Pozwoli to np. uniknąć dublowania się etatów. Ponadto, już na etapie projektowania obiektu starano się wykorzystać najnowsze rozwiązania w dziedzinie ograniczenia zużycia mediów, zastosowano odnawialne źródła energii. Do podgrzania wody wykorzystane zostaną dachowe kolektory słoneczne. Wdrożono nowoczesny system rozdziału powietrza (np. nawiew może działać nad basenem, natomiast nie musi na widowni, gdy ta jest pusta). A wszystko po to, by zmniejszyć koszty eksploatacji Term Maltańskich.

Czytaj także: Dojazd do Term Maltańskich za 20 mln zł?

W Poznaniu powstaje nie tylko najnowocześniejszy, ale także największy tego typu obiekt w Polsce. W części sportowej będzie można organizować zawody pływackie na basenie 50-metrowym, ale także 25-metrowym, co umożliwi ruchomy pomost. W 2013 roku miasto będzie organizatorem Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu na basenie 50-metrowym w pływaniu synchronicznym i skokach do wody. – Ubiegamy się o przyznanie statusu ośrodka szkoleń olimpijskich – dodaje Wesołowska.

Czytaj także: Woda z Aquanetu zamiast solanki

Imprezy sportowe, organizowanie szkoleń sportu wyczynowego i rehabilitacja osób niepełnosprawnych mają sprawić, że baseny sportowe nie będą świeciły pustkami i spróbują na siebie zarobić. Problemu nie będzie z częścią rekreacyjną. Liczba wodnych atrakcji może przyprawić o zawrót głowy i z pewnością chętnych do korzystania z nich nie zabraknie. Spółka pracuje obecnie na cennikiem. Ceny będą zbliżone do tych obowiązujących we wrocławskim aquaparku. Po otwarciu term, z ronda Rataje będzie kursował autobus, który bezpłatnie dowiezie chętnych nad Maltę. – Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na budowę lodowiska, które powstanie w sąsiedztwie term – dodaje Wesołowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto