Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

99. rocznica Powstania Wielkopolskiego pełna atrakcji! [SPRAWDŹ]

Norbert Kowalski
26 grudnia, o godzinie 16 do Poznania znowu przyjedzie Ignacy Jan Paderewski
26 grudnia, o godzinie 16 do Poznania znowu przyjedzie Ignacy Jan Paderewski Adrian Wykrota
Znamy szczegóły tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody odbędą się tradycyjnie 27 grudnia pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i na placu Wolności.

Zanim jednak odbędą się główne uroczystości powstańcze, tradycyjnie, 26 grudnia, o godzinie 16 do Poznania znowu przyjedzie Ignacy Jan Paderewski. Jak co roku inscenizacja będzie miała miejsce na Dworcu Letnim. – To jest wyczekiwana atrakcja przez mieszkańców – nie ma wątpliwości marszałek Marek Woźniak.

Najważniejsze uroczystości odbędą się 27 grudnia i rozpoczną się o godz. 10.15, kiedy to zostaną złożone kwiaty na grobie pierwszego dowódcy powstania, gen. Stanisława Taczaka, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 11 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Po ich zakończeniu uczestnicy przemaszerują ulicami miasta do poznańskiej Fary, gdzie odbędzie się msza święta w intencji powstańców. Następnie o godz. 16 otwarty zostanie obóz powstańczy na placu Wolności.

– Obóz jest już stałym elementem obchodów i co roku się rozrasta – nie ma wątpliwości marszałek Woźniak. W tym roku na terenie obozu znowu powstanie studio fotograficzne, w którym każdy chętny, dzięki technologii greenbox zostanie umieszczony na fotografii z okresu Powstania Wielkopolskiego. Poza tym wszystkich przychodzących na plac Wolności będzie witał hologram powstańca.

Uroczystości powstańcze przed rokiem:

– Ponadto do dyspozycji przygotujemy postacie Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to naturalnych rozmiarów podświetlone figury, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie – informują organizatorzy. Nie zabraknie także czegoś do zjedzenia. Na odwiedzających będzie czekała tradycyjna grochówka oraz specjalnie wypieczony chleb z pamiątkową opaską rocznicową.

Nowością w tym roku będzie Escape Room, w którym będzie można wziąć udział w grze o nazwie „Skaut”. Gra będzie polegała na ucieczce ze specjalnego obozu i zdobyciu broni dla powstańców. Na wykonanie zadania uczestnicy będą mieli 10 minut.

Na placu Wolności pojawi się także replika pojazdu pancernego Erhardt z 1919 roku, którą stworzył Stanisław Ornoch. Erhardt był pojazdem zdobytym przez powstańców w Budzyniu w 1919 roku.

O godne uczczenie rocznicy powstania po raz kolejny zadbają również kibice Lecha Poznań, którzy tradycyjnie przed godziną 17 odpalą pirotechnikę. – W tym roku odpalimy ok. 1500 rac. Tradycyjnie wszystko rozpocznie się o godz. 16.40 – mówi Marcin Mrówka ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Więcej wiadomości będzie można znaleźć na profilu Kibice Lecha Poznań na facebooku. Tam też będą informacje dla osób, które chciałyby wziąć udział w pokazie pirotechnicznym. Fani Lecha zapraszają wszystkich do uczestnictwa w pokazie i zachęcają poznaniaków do oglądania kolejnej iluminacji.

– To jedyna taka akcja w całej Polsce. Nikt inny nie organizuje co roku takiego pokazu – nie ma wątpliwości Marcin Mrówka.

O godzinie 19 wystartuje za to kolejny Bieg Powstania Wielkopolskiego, w którym udział weźmie 1500 osób. – Początek i koniec biegu będą na placu Wolności. Trasa tradycyjnie będzie przebiegała przez miejsca związane z powstaniem takie Bazar, Teatr Polski, ul. Ratajczaka, ul. Taczaka czy koło pomnika Armii Poznań i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan – informuje Seweryn Stuła, organizator biegu.

I dodaje: – Bieg przyjął się doskonale. Z roku na rok jest coraz więcej uczestników. On ma jednak służyć też propagowaniu wiedzy o powstaniu, dlatego na trasie pojawią się elementy kulturalno-historyczne. Myślimy jednak o tym, jak jeszcze udrożnić trasę, by w biegu mogło uczestniczyć więcej osób.

O godzinie 19 w Auli UAM rozpocznie się także koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu powstania. Bilety za symboliczną złotówkę będzie można dostać w Filharmonii Poznańskiej.

Z kolei 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Tam, najpierw o godz. 12 w kościele oo. Dominikanów zostanie odprawiona msza święta, a następnie uczestnicy złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i udadzą się na Powązki, gdzie złożą wiązanki na grobach powstańców.

Jeszcze 29 grudnia w Lusowie przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego złożą kwiaty pod pomnikiem Józefa Dowbora-Muśnickiego. – To zamyka klamrą wszystkie uroczystości. Od złożenia kwiatów na grobie gen. Taczaka po wizytę pod pomnikiem gen. Dowbora-Muśnickiego, którego 150. urodziny przypadają właśnie w tym roku – mówi Marek Woźniak.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 99. rocznica Powstania Wielkopolskiego pełna atrakcji! [SPRAWDŹ] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto