Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

99. rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu uroczystości, w Gnieźnie Marsz Zwycięstwa

ZEN
16 lutego 1919 r. zakończyły się trwające od 27 grudnia 1918 r. walki powstańców z wojskami niemieckimi.
16 lutego 1919 r. zakończyły się trwające od 27 grudnia 1918 r. walki powstańców z wojskami niemieckimi. Archiwum
16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano traktat rozejmowy pomiędzy Ententą i Republiką Weimarską. Zawarto w nim też postanowienia dotyczące zakończenia Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu w piątek odbędą się oficjalne uroczystości, a w sobotę ulicami Gniezna przejdzie Marsz Zwycięstwa organizowany przez kibiców Lecha.

16 lutego 1919 r. w zajętym przez francuskie wojska niemieckim mieście Trewir podpisano rozejm przedłużający i rozszerzający układ rozejmowy podpisany w Compiègne 11 listopada 1918 roku. W wyniku nacisków Francji, a w szczególności marszałka Ferdinanda Focha rozejm rozciągnięto także na front wielkopolski. Niemców zobowiązano do zaprzestania działań wojennych przeciw Polakom, wytyczono także linię demarkacyjną. W ten sposób rozejm zakończył trwające od 27 grudnia 1918 roku powstanie. Wielkopolska formalnie weszła w skład odradzającego się państwa polskiego na mocy traktatu wersalskiego podpisanego 28 czerwca 1919 r.

Z okazji 99. rocznicy pokoju w Trewirze Rada Młodzieżowa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Wielkopolski zapraszają na oficjalne uroczystości rocznicowe, które odbędą się na Wzgórzu Świętego Wojciecha.

W ramach uroczystości o godzinie 18:10 przed kościołem pw. Św. Wojciecha w Poznaniu odbędzie się Apel Pamięci, a następnie o 18:30 Msza Święta koncelebrowana w intencji Powstańców Wielkopolskich oraz Stanisława Powalisza w roku 50. rocznicy śmierci.

Powalisz był zasłużonym działaczem harcerskim i artystą, który od 1916 r. działał w Polskiej Organizacji Wojskowej i organizacjach skautowych. W czasie Powstania Wielkopolskiego pełnił funkcję Komendanta Skautów Gońców przy Sztabie Powstańczym. Był działaczem harcerskim, założycielem Drużyny im. Jana Kilińskiego oraz inicjatorem budowy przystani żeglarskiej w Kiekrzu. Podczas II wojny światowej współtworzył harcerską działalność konspiracyjną. Wraz z Janem Wizą wymyślili nazwę „Szare Szeregi” dla harcerstwa działającego w podziemiu. W 1940 r. został przymusowo wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie wrócił do Poznania i kontynuował pracę zawodową oraz działalność społeczną.

Marsz Zwycięstwa 2018

Jak co roku zakończenie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w szczególny sposób uczczą kibice Lecha Poznań. Tradycyjny Marsz Zwycięstwa tym razem odbędzie się w Gnieźnie. Początek o godz. 16 przy Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19 przy ul. Pocztowej 11 w Gnieźnie.

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania w 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego - zobacz wideo:

POLECAMY:

Poznań na gorąco

Zdjęcia ze studniówek

Wypadki, korki, drogi

Rozrywka

Quizy - sprawdź, czy wiesz

Nowe miejsca w Poznaniu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto