Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci gimnazjalnej dwójki ratowali cmentarze na wschodzie

ip
W tym roku po raz szósty oleśnicka młodzież, wśród której przeważali obecni uczniowie oraz absolwenci Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy, wzięła udział w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Jest to wielka społeczna akcja polegająca na ratowaniu przez uczniów polskich cmentarzy rozsianych po Kresach Południowo-Wschodnich.

Pod opieką młodzieży znajdował się cmentarz w Zasławiu, Szepietówce i Białogorodce na Wołyniu. Wolontariusze wykonywali różnorodne prace porządkowe. Na cmentarzu w Zasławiu kontynuowano malowanie liter na płytach nagrobnych, prowadzono także drobne prace porządkowe. W Szepietówce wolontariusze kosili trawę i przeprowadzili prace malarskie - malowanie liter, krzyży i innych metalowych elementów znajdujących się na cmentarzu. W Białogorodce natomiast prace koncentrowały się na odkopywaniu i stawianiu zniszczonych pomników oraz malowaniu liter, tam gdzie to było możliwe. Równolegle do prac remontowych prowadzona była inwentaryzacja każdego z cmentarzy. Polegająca na spisywaniu inskrypcji nagrobnych oraz fotografowaniu nagrobków .

Malowanie liter zapisanych na kamiennych pomnikach to nie tylko praca plastyczna wymagająca precyzji i skupienia. Stanowi ona okazję do odczytywania starych, polskich inskrypcji, które nawet obecnie wywierają na czytelniku ogromne wrażenie: "Przechodniu westchnij za mą duszę i Przypomnij to sobie co dziś mnie to jutro Tobie"- Szepietówka, lub po prostu "Dobrej Żonie, Dobrej Matce" -Zasław, czy też "Umarł ratując innych" - Białogorodka.

Podobnie jak w latach ubiegłych we wszystkich pracach oraz podczas wypoczynku oleśniczanom towarzyszyła miejscowa młodzież. W wolnym czasie dla polsko- ukraińskiej grupy zorganizowana została wycieczka do twierdzy Kamieniec Podolski, jaskini Kryształowej w Krywczy. Natomiast w drodze powrotnej do Polski wolontariusze zwiedzili Krzemieniec i Lwów.

Ważnym wydarzeniem była także wizyta w katolickiej parafii Św. Józefa, której ofiarowano dary żywnościowe zebrane podczas zbiórek w supermarkecie Leclerc. Natomiast Polskiej Szkole i miejskiemu przedszkolu podarowano książki i puzzle zebrane przez SIM. Podczas pobytu w Zasławiu młodzież została zaproszona do złożenia wizyty u Mera Miasta, która podziękowała uczniom za przyjazd i pracę włożoną w ratowanie cmentarza.

Wolontariusze i opiekun grupy pragną podziękować wszystkim, dzięki którym możliwy był tegoroczny wyjazd na Ukrainę. Szczególnie Burmistrzowi Miasta Oleśnica za pomoc w opłaceniu kosztów wynajęcia busa i upominki z Oleśnicy, które zostały zawiezione na Ukrainę. Księdzu Władysławowi Ozimkowi Proboszczowi Parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz Księdzu Zdzisławowi Paduchowi Proboszczowi Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, za wyrażenie zgody na kwestowanie pod kościołami. Szczególnie wszystkim parafianom, którzy finansowo wsparli kwestującą młodzież. Niezwykle serdeczne podziękowanie kierowane jest także do Supermarketu Leclerc za pozwolenie na zorganizowanie zbiórki darów, które zostały przekazane parafianom parafii katolickiej pod wezwaniem Św. Józefa w Zasławiu. Podziękowania kierowane są także do organizacji SIM, za udział w kwestach organizowanych na oleśnickich cmentarzach oraz podarowane książki i puzzle. Szczególne podziękowania należą się także dyrekcji, uczniom, rodzicom i nauczycielom Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy, a szczególnie pani Bogusławie Jaros za całoroczną pracę włożoną w akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", dzięki której możliwe było zorganizowanie wyjazdu grupy wolontariuszy do Zasławia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto