Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja PKP: Kierowcy uważajcie na przejazdach kolejowych

Marcin Nowak
Marcin Nowak
- Zanim wjedziesz na przejazd kolejowy, zatrzymaj się! - apeluje PKP, organizator akcji "Bezpieczny przejazd". W czasie wakacyjnych wyjazdó należy pamiętać, że aż 98 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powodują kierowcy.

- Kierowcy nagminnie lekceważą znak STOP i krzyż św. Andrzeja, wjeżdżają na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, jeżdżą slalomem pomiędzy półrogatkami lub usiłują przejechać pod zamykającymi się zaporami  - wylicza Anna **Klaudia Ostaszewska z

PKP

, które są organizatorami [akcji "Bezpieczny przejazd"**](http://www.bezpieczny-przejazd.pl/) mającej uczulić zmotoryzowanych na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

A jest przed czym - w starciu z ważącym kilkaset ton pociągiem pasażerowie samochodu osobowego nie mają szans. Scenariusz za każdym razem wygląda podobnie: gwizd lokomotywy, pisk hamowania, krzyk pasażerów i trzask pękających szyb i miażdżonej karoserii. Maszynista nie ma jak zapobiedz tragedii - droga hamowania pociągu to co najmniej pół kilometra, a z takiej odległości często jeszcze nawet nie widać przejazdu.

Rozwiązanie jest jedno - zmotoryzowani muszą pamiętać, że przejazd kolejowy to zwykłe skrzyżowanie drogowe.

- Znajdując się na skrzyżowaniu drogowym, kierowca ma świadomość zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności i sankcji karnych związanych z nieprzestrzeganiem przepisów. Dlaczego brak jest tej świadomości w przypadku przejazdów? - pyta retorycznie Ostaszewska.

W Polsce jest około 13 tys. przejazdów kolejowych. W ubiegłym roku doszło na nich do 226, w których 86 osób zostało rannych, a 40 zginęło. Do większości wypadków dochodzi w czasie wakacji.

Nietypowa promocja bezpieczeństwa

Akcja PKP "Bezpieczny przejazd" to nie tylko spoty telewizyjne i ulotki, ale również zjawiskowe inscenizacje zderzenia pociągu z samochodem. Podczas symulacji lokomotywa jadąca z prędkością 20 km/h uderza we wrak samochodu, w którym znajdują się manekiny. Następnie policja zabezpiecza teren, straż pożarna przystępuje do uwolnienia poszkodowanych, a ratownicy podejmują akcję ratunkową.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto