- Chciałem pokazać rzeczywistość polskiej wsi - mówił w CK Zamek reżyser Andrzej Barański po seansie filmu "Niech gra muzyka". "Barak Kultury" znów sprowokował skojarzenia z panem Mickiewiczem.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Część aktorów występujących w filmie "Niech gra muzyka" już nie żyje. Do momentu spotkania z reżyserem Andrzejem Barańskim byli zwykłymi ludźmi z prowincji; wiedli spokojne życie wiejskich grajków z Podkarpacia. Barański napisał scenariusz opowiadający o prowincjonalnych zespołach występujących na weselach, pogrzebach i dożynkach.

"Niech gra muzyka" podzielono na 6 spójnych części. W każdej z nich przewijają się zamiłowanie do gry, prowincjonalne obrzędy i elementy magiczne. Mamy tu m.in. bęben przezwyciężający ogień i skrzypce, które potrafią być niebezpieczne jeśli używa ich nieodpowiednia osoba.

- To nie jest dokument. Czytałem gdzieś, że to dokument etnograficzny. Też nie. To jest film fabularyzowany - zastrzega Andrzej Barański.

Film nakręcony "z ręki" (bez statywów) pozwala widzowi na wrażenie rzeczywistego uczestnictwa w koncertach i weselach bohaterów "Niech gra muzyka". Jego fabuła i tematyka idealnie wpasowuje się w temat kwietniowych akcji "Baraku Kultury" pod szyldem "Pan Mickiewicz". Obaj, i Mickiewicz i Barański w swoich dziełach gloryfikują polską wieś. O ile jednak u polskiego wieszcza prowincja stanowi raczej dobrze wyeksponowane tło, to u Barański - nie tylko w tym obrazie - skupienie się na wsi jest celem samym w sobie.

Tuż po seansie i rozmowie z reżyserem w CK Zamek odbył się też koncert MetaMuzyka. Etniczne dźwięki z mazowieckich wsi zaprezentowało trio w składzie Maciej Filipczuk, Marcin Ciupidro i Jakub Suchar. Prawie pięćdziesiąt osób z zaciekawieniem wysłuchało udanego koncertu.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!