Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alkoholizm – poznaj fazy tej choroby

abcZdrowie.pl
by Imagens Evangélicas / CC BY 2.0 (flickr)
Alkoholizm to nałóg, który niszczy rodziny. Dowiedz się, jak rozpoznać jego poszczególne etapy.

Alkoholizm to obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych nałogów. Kojarzy nam się zazwyczaj z zataczającymi się mężczyznami pod lokalnym sklepikiem, ale równie często dotyka osoby wysoko sytuowane, o nienagannej opinii społecznej.

W obliczu tak realnego niebezpieczeństwa dla jedności rodziny, jakim jest alkoholizm, warto wiedzieć, jakie są fazy tej choroby, aby w razie potrzeby móc rozpoznać ją u bliskich i udzielić potrzebnej pomocy. Chorobie alkoholowej przyjrzymy się wraz z naszym ekspertem – psychologiem psychoterapeutą mgr Magdaleną Golicz.

Czym jest alkoholizm?

Zanim przejdziemy do scharakteryzowania poszczególnych faz alkoholizmu, dowiedzmy się wcześniej, czym jest to uzależnienie.

Mgr Magdalena Golicz wyjaśnia: „Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje alkoholizm jako stan psychiczny i fizyczny wynikający ze współdziałania żywego organizmu i alkoholu, charakteryzujący się zmianami zachowania i jego następstwami, w tym zawsze przymusem ciągłego lub okresowego używania alkoholu. Celem takich zachowań jest doświadczenie psychicznych efektów jego działania lub uniknięcie objawów wynikających z jego braku (np. złego samopoczucia, dyskomfortu, itp.). Zależność ta ma zatem dwa aspekty – fizyczny, w którym na pierwszy plan wysuwa się biologiczna adaptacja wobec alkoholu, bez którego organizm nie potrafi już prawidłowo funkcjonować, a przerwanie przyjmowania substancji psychoaktywnej niesie za sobą przykre, fizyczne konsekwencje (zespół abstynencyjny). W tym aspekcie warto także pamiętać, że z biegiem czasu tolerancja organizmu na alkohol wzrasta, co oznacza, że osiągnięcie pożądanego stanu możliwe jest przy używaniu coraz większych dawek. Drugi aspekt – psychiczny, to potrzeba przyjmowania alkoholu w celu powtórzenia poprzednich (najczęściej przyjemnych) doznań związanych z jego wcześniejszym użyciem”.

Jak przebiegają fazy alkoholizmu?

W alkoholizmie, podobnie jak w każdej innej chorobie, możemy wyróżnić kilka faz – od najwcześniejszej, gdy objawy są często niezauważalne dla otoczenia, aż po końcową – na tym etapie jest już często za późno na jakąkolwiek pomoc. Jak rozpoznać poszczególne fazy nałogu alkoholowego?

Na ten temat wypowiada się mgr Magdalena Golicz: „O ile wielu ludzi używa alkoholu w sposób okazjonalny, co nie budzi większych sprzeciwów, to powinny zaniepokoić zmiany motywacji do używania alkoholu, częstotliwość, itp. Często drobne sygnały są znacznikami przechodzenia kolejnych faz uzależnienia. I tak faza wstępna to najczęściej potrzeba uzyskania ulgi i sięganie po alkohol jako sposób na dobre samopoczucie. Odznacza się on także stopniowym (początkowo niezauważalnym) wzrostem tolerancji alkoholowej. Kolejną fazą – ostrzegawczą – jest pojawienie się palimpsestów (tzw. urwanego filmu), wzrost koncentrowania się na alkoholu, używanie alkoholu oznaczające się chciwością, picie po kryjomu, organizowanie pretekstów i okazji do używania alkoholu przy jednoczesnym unikaniu rozmów dotyczących picia i pojawianiu się poczucia winy związanego z nadużywaniem tego typu substancji. Faza krytyczna to już utrata kontroli nad piciem alkoholu, pojawiające się objawy głodu alkoholowego, agresji związanej z uwagami otoczenia dotyczącymi używania alkoholu (w tym nawet obwinianie bliskich o własne uzależnienie), nieskuteczne, często zrywowe próby poradzenia sobie z nałogiem, np. poprzez narzucanie sobie okresów abstynencji, zmiany wzorca picia. Dodatkowymi wyznacznikami tej fazy – widocznymi dla otoczenia – są: koncentracja osoby chorej na alkoholu, tworzenie racjonalnych uzasadnień dla picia, gromadzenie zapasów alkoholu przy jednoczesnym zaniedbywaniu innych sfer codziennego funkcjonowania, takich jak np. odżywianie, higiena, itp., zaniedbywanie bliskich, przyjaciół, pracy, zanik pasji i zainteresowań, osłabienie popędu seksualnego i/lub epizody zazdrości (urojenia zdrady). Bardzo często stan ten jest związany z brakiem pełnej trzeźwości, tzn. osoba chora stara się uzupełniać stężenie alkoholu we krwi, np. pijąc rano”.

Ostatni etap jest najtrudniejszy. Nasz ekspert opowiada o nim w następujący sposób: „Ostatnią fazą jest faza przewlekła, czyli okresy wielodniowego, nieprzerywanego picia (tzw. ciągi alkoholowe), wyraźny spadek tolerancji na alkohol, objawy fizyczne, takie jak drżenie, oraz psychiczne, np. lęki, osłabienie zasad moralnych, zaburzenia zdolności oceny, poznawcze, zaburzenia myślenia, w tym nawet psychozy alkoholowe, picie alkoholi niekonsumpcyjnych (denaturat, perfumy, itp.). Warto pamiętać, że choroba alkoholowa może prowadzić do szeregu powikłań, zaburzeń i chorób somatycznych, a nawet do śmierci”.

Jak pomóc alkoholikowi?

Mając wiedzę dotyczącą poszczególnych etapów alkoholizmu, będziemy mogli udzielić pomocy osobie uzależnionej. W jaki sposób?

Na to pytanie również odpowiada mgr Golicz: „Za diagnozę stanu pacjenta oraz fazę uzależnienia najczęściej odpowiada specjalistyczny ośrodek terapii uzależnień. Po diagnostyce można tam liczyć na konkretną propozycję leczenia pod opieką specjalistów – lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów uzależnień. Nie bez znaczenia jest wsparcie trzeźwych alkoholików oraz osób będących w trakcie leczenia. Rehabilitację powinna też podjąć rodzina pacjenta, gdyż – szczególnie w fazach przewlekłych – najczęściej obserwuje się współuzależnienie bliskich od alkoholu i konieczna jest zmiana zachowania nie tylko trzeźwiejącego alkoholika, ale całej rodziny. Najczęściej przewlekły alkoholizm jest związany z utrwalonymi mechanizmami, którym podlega cała rodzina chorującej osoby. Terapia, wsparcie i zmiana pozwalają nie tylko na utrzymanie abstynencji, ale także na trwałą zmianę i zapobiegnie nawrotom picia w przyszłości”.

Decyzja o zmianie stylu życia na pewno nie będzie łatwa dla osoby uzależnionej od alkoholu. Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych. Nasza czujność, a także cierpliwość i wytrwałość mogą uratować kogoś nam bardzo bliskiego.

Teskt: Magdalena Pietras

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto