Poszukiwany od 18 lat za zabójstwo Zbigniew M. został w czwartek zatrzymany w Ostrowie Wielkopolskim po akcji m.in. poznańskich antyterrorystów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zbigniewa M. od 1991 roku ukrywał się przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Był podejrzany o zabójstwo polskiego lekarza w Niemczech w pobliżu miejscowości Geeste . Niemiecka policja i prokuratura rozesłała wówczas listy gończe. Podejrzewano, że Zbigniew M. ukrył się w Polsce. Przez lata nie natrafiono jednak na jego ślad.

W 2001 roku poszukiwaniem Zbigniewa M. zajęli się policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu. Była to wówczas nowa grupa policyjnych poszukiwaczy. Ich zadaniem jest ściganie sprawców najpoważniejszych przestępstw i osób ukrywających się przez wiele lat .

Policyjnych poszukiwaczy w szczególny sposób zaintrygowała sprawa zniknięcia Zbigniewa M. Przypuszczali nawet, że poszukiwany nie żyje. Nie dawały im jednak spokoju informacje, które od czasu do czasu do nich docierały , że zbieg przebywa we Francji. Nie jest tajemnicą, że niekiedy ludzie, którzy mieli konflikt z prawem, znajdowali schronienie w Legii Cudzoziemskiej. Strona francuska na prośbę polskiej policji ustaliła, że Zbigniewa M. nie ma na liście żołnierzy. Policjanci słusznie zaczęli podejrzewać, że poszukiwany może posługiwać się fałszywym nazwiskiem.

Współpracując ze sobą policjanci z Polski i Francji doszli do wniosku, że trzeba zdobyć nazwisko, pod którym ukrywa się Zbigniew M. To zadanie wzięli na siebie funkcjonariusze z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu. Dowiedzieli się, że Zbigniew M. rzeczywiście był w Legii Cudzoziemskiej pod fałszywym nazwiskiem. Kilka lat temu odszedł z niej na emeryturę, założył rodzinę i osiadł we Francji . Zdobył także francuskie obywatelstwo.

Wszystkie informacje, jakie udało się do tej pory zdobyć poznańscy policjanci przekazali francuskim kolegom. 19 stycznia nadeszła z Francji wiadomość, że poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania Zbigniew M. został zatrzymany. O zatrzymaniu zawiadomiona została policja i niemieckie organy śledcze, które zajmują się wyjaśnieniem okoliczności zabójstwa kaliskiego lekarza Jerzego Ł. Francuski sąd wypuścił Zbigniewa M. z aresztu.

Kiedy poszukiwany za zabójstwo kaliskiego lekarza pojawił się w Polsce, policyjni poszukiwacze już o tym wiedzieli. Policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu i poznański pododdział antyterrorystów zatrzymali Zbigniewa M. w Ostrowie Wielkopolskim w pobliżu budynku prokuratury. Prawdopodobnie Zbigniew M. chciał dobrowolnie zgłosić się do Prokuratury w celu wyjaśnienia spraw, za które jest ścigany.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

lordofundead

Nareszcie!!!!. Cieszy fakt, że złoczyńcom którzy już dawno popełnili swoją zbrodnie, nie zostało odpuszczone i zostają oni ujęci. Byle tak dalej, trzymam kciuki za policje.