Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Azja spotyka się z Europą w Poznaniu

Redakcja
Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności – pod takich hasłem obradować będzie w Poznaniu 46 ministrów kultury krajów Unii Europejskiej i Azji. W czwartek rozpoczyna się spotkanie ASEM (Asia-Europe Meeting).

Spotkania ASEM mają na celu wypracowanie wspólnych działań w dziedzinie kultury, które pozwalają
systematycznie rozwijać i pogłębiać dialog kulturowy pomiędzy krajami Europy i Azji. W Poznaniu
odbędzie się czwarty zjazd członkowskich ministrów odpowiedzialnych za kulturę. Wcześniejsze edycje miały miejsce w Pekinie (2003), Paryżu (2005), a ostatni raz ministrowie kultury spotkali się w Kuala Lumpur (2008).

Głównym założeniem poznańskiego spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska w temacie
ochrony dziedzictwa. W tym zakresie ASEM ma uzupełniać prace UNESCO, poprzez działania o
charakterze praktycznym (organizacja staży, wymian badawczych, konserwacja zabytków, etc.).
Dziedzictwo stanowi podstawowe medium kulturowego zróżnicowania, co stanowiło przedmiot
poprzednich rozmów Ministrów Kultury ASEM, zostało to też przyjęte za hasło roku 2010 przez
UNESCO. Dziedzictwo kulturowe jest jednym z najważniejszych zasobów w każdym państwie,
odwołanie się do niego może stanowić jedno z najefektywniejszych sposobów godzenia potrzeb
obywateli, ekonomii, społeczności lokalnych i środowiska naturalnego. Jest to źródłem niecierpiącej
zwłoki potrzeby tworzenia wizji i strategii ochrony i wykorzystywania dziedzictwa kulturowego do celów zrównoważonego rozwoju.

Oficjalnie spotkanie ASEM rozpocznie się w czwartek rano, jednak już w środe jego uczestnicy zjeżdżają się do Poznania, spotykają się na uroczystej kolacji i rozpoczynają obrady w grupach roboczych.

Bez większych utrudnień w ruchu kołowym

Władze miasta nie przewidują większych utrudniej w ruchu samochodów związanych z organizacją konferencji. Możliwe jest wieksze natężenie ruchu pojazdów na ul. Kościuszki na wysokości hotelu Andersia, gdzie nocują goście i gdzie odbywają się obrady robocze.

Prawy pas ruchu na ul. Kościuszki zostanie czasowo wyłączony na potrzeby postoju autobusów i mikrobusów. Normalny ruch odbywać się będzie wówczas lewym pasem ulicy.

Utrudnienia w ruchu na ul. Kościuszki mogą wystąpić w czwartek w godz. 8.00-10.30, 15.30-18.15 i 22.15-23.30, w piątek w godz. 17.15-20.00 i 00.00-00.45 oraz w sobotę w godz. 9.15-9.45 i 13.45-14.30.

Program wydarzeń kulturalnych z okazji spotkania ASEM

Spotkaniu ministrów towarzyszy program ogólnodostępnych wydarzeń, które rozpoczną się już w środę, 8 sierpnia, spotkaniem w cyklu Salon Polityki w salonie empik przy ul. Ratajczaka. Tomasz Wendland i Justyna Szczudlik-Tatar dyskutować będą o tym, czego możemy nauczyć się od Azji, a czego Azja może się nauczyć od nas. Początek spotkania, które poprowadzi Piotr Sarzyński o godz. 18.

Tego samego dnia, o godz. 21, na Szachownicy Starego Browaru wystąpi Michael Schumacher. Przez wiele lat był tancerzem zespołu Ballet Frankfurt Williama Forsythe’a, a dziś, jako jeden z ważniejszych w Europie artystów-improwizatorów, pracuje w ramach sławnej amsterdamskiej grupy choreografów i performerów MagPie Music Dance Company, jednocześnie prowadząc na całym świecie warsztaty z analizy ruchu i technik improwizacyjnych.

Czwartkowe wydarzenia związane z ASEM rozpocznie kolejne spotkanie Salonu Polityki. Na temat kultury popularnej, jej przepływach między Europą, Azją i resztą świata dyskutować będą Edwin Bendyk, Jacek Skolimowski, Paweł Musiałowski, Małgorzata Gajderowicz. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18 w salonie empiku przy ul. Ratajczaka poprowadzi Piotr Sarzyński.

Pół godziny później – gratka dla miłośników muzyki klasycznej. W Auli Uniwersyteckiej rozpocznie się koncert Nie tylko Chopin... . Z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego wystąpią Agata Szymczewska – skrzypce i Jacek Kortus – fortepian. W programie: Uwertura do opery “Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale” Karola Kurpińskiego, Polonez koncertowy D-dur, op.4 i Legenda, op.17 Henryka Wieniawskiego oraz  Koncert fortepianowy e-moll op.11, nr 1 Fryderyka Chopina.

Wieczorem warto wybrać się na Stary Rynek, gdzie o godz. 21.30 ze spektaklem Carmen Funebre wystąpi Teatr Biuro Podróży. Inspiracją do tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas przygotowań członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu „Carmen funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie.

W piątek o godz. 22.30 specjalne przedstawienie z okazji stulecia Zamku Cesarskiego zaprezentuje Asocjacja 2006. Akcja Castle bestiary toczy się wokół historii zamku. Twórcy wykorzystują animacje video, scenograficzne i rzeźbiarskie formy, grają z ich cieniami, umieszczając je w przestrzeni architektonicznej tego miejsca. Mitologiczne motywy "bestiarium Zamek" pochodzą od płaskorzeźb w ścianie zamku.

Oficjalnym otwarciem wystawy Beyond Mediantions w poznańskim Muzeum Narodowym rozpocznie się w południe w sobotę, 11 września, drugie Mediations Biennale. Składać się będzie z dwóch wystaw głównych: Beyond Mediations oraz Erased Walls. Wydarzenia artystyczne programu towarzyszącego Biennale pojawią się również w kilku galeriach i miejscach publicznych na terenie miasta Poznania. Mediations Biennale czerpie z tradycji festiwalu Inner Spaces (zainicjowanego w 1993), jak również wystaw organizowanych w krajach Azji, Ameryki i Europy. Odwołuje się także do Asia Europe Mediations (Poznań, czerwiec 2007) – wydarzenia, w którym wzięli udział artyści z 23 krajów azjatyckich i 21 europejskich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto