Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bądź przygotowany na każdą aurę – stacje pogodowe

Materiał Partnera Zewnętrznego
Sugerowanie się widokiem pochmurnego nieba, czy świecącego słońca za oknem, dla niejednego z nas skończyło się katarem czy grypą. Zamiast czekać na prognozę pogody w telewizji, lepiej sprawić sobie własną stację działającą 24 godziny na dobę! Dobrej jakości urządzenia tego typu pokazują nie tylko temperaturę, ale również wilgotność, ciśnienie, szybkość wiatru, a nawet oszacują pogodę na kolejne godziny czy dni. Jak działa taki sprzęt, dla kogo jest on przeznaczony i który model wybrać? Wszystkiego dowiesz się czytając nasz poradnik.

Czym jest stacja pogodowa?
Stacja pogodowa to elektroniczne urządzenie, które mierzy wiele parametrów związanych z panującymi warunkami atmosferycznymi. Należą do nich temperatura, wilgotność, ciśnienie, siła i kierunek wiatru oraz opady i ich ilość. Na podstawie takich szczegółowych danych, stacja pogodowa jest w stanie oszacować zmiany pogody na około 12 godzin w przód oraz ostrzec o możliwych zagrożeniach - porywistym wietrze czy możliwości wystąpienia burzy. Większość takich urządzeń mierzy zarówno warunki panujące wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Pomiary zewnętrzne są możliwe, dzięki pracy bezprzewodowych czujników.

Komu przyda się stacja pogodowa?
Każdy z nas chętnie skorzysta z urządzenia, które ostrzeże przed nadchodzącym w najbliższych godzinach deszczem czy nadciągającej burzy. Takie informacje pozwalają nam przygotować się do wyjścia biorąc parasol czy ubrać się unikając przegrzania lub przeziębienia. Jednak informacje zbierane przez urządzenie najbardziej przydadzą się meteopatom, osobom chorym na serce oraz mającym problemy z ciśnieniem tętniczym. Informacja o wilgotności powietrza w pomieszczeniu pomoże zaś kontrolować poziom komfortu klimatycznego. Zalecana wilgotność powinna wynosić od 40 do 60 procent.

My wybraliśmy dwie stacje pogodowe, które wyróżniają się niezawodnością i dokładnością pomiarów.

Hama EWS-180 oraz Hama EWS-800
Pierwszy model, to prostsza wersja swojego starszego brata. To stacja pogodowa mierząca temperaturę wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, z zegarem, budzikiem, datownikiem, zapisem maksymalnej i minimalnej temperatury oraz z wyświetlaczem elektronicznym. Składa się na nią zestaw dwuczęściowy złożony ze stacji bazowej oraz czujnika zewnętrznego (zasięg: maks. 30 m; 433 Mhz). Nie bez znaczenia jest w nim także zegar sterowany radiowym sygnałem czasowym DCF z automatyczną synchronizacją czasu z najbardziej precyzyjnym zegarem na świecie. Posiada możliwość podłączenia jednego czujnika zewnętrznego oraz możliwość montażu na ścianie. Minimalne oraz maksymalne wartości pomiaru temperatury zewnętrznej i wewnętrznej to: -20°C bis + 60°C (-4°F bis + 140°F).

Stacja pogody Hama EWS-800 to 2-częściowy zestaw zawierający stację bazową i bezprzewodowy czujnik zewnętrzny z dużym zasięgiem. Na wyświetlaczu stacja pokazuje: datę, godzinę, temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną, wilgotność wewnętrzną i zewnętrzną, ciśnienie atmosferyczne (w zależności od ustawienia – względne lub bezwzględne), historię zmian ciśnienia z ostatnich 24 godzin w postaci wykresu słupkowego, a także bardzo przydatną tendencję zmiany pogody (prognozę pogody). Istnieje także możliwość pokazania na wyświetlaczu punktu rosy zamiast wilgotności zewnętrznej. Urządzenie posiada funkcję ustawienia różnorodnych alarmów, synchronizuje się z atomowym wzorcem czasu, ma możliwość pokazania wartości maksymalnych i minimalnych począwszy od chwili założenia baterii. Co więcej, dzięki zegarowi typu DCF ( synchronizowanemu drogą radiową), wskazywana godzina jest bardzo dokładna – w przeciwieństwie do wielu urządzeń tego typu. Jeśli masz w domu dzieci, ucieszy Cię (i ułatwi edukację) pokazywanie aktualnej pogody za pomocą symboli graficznych. Tę stację możesz zamontować na ścianie lub postawić w dowolnym miejscu.
Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto