Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą przekonywać do spalarni w Karolinie

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Konsorcjum firm O.K.E.J. z Poznania i Południe II z Krakowa wygrało przetarg na prowadzenie konsultacji społecznych w sprawie budowy spalarni śmieci w Karolinie.

Do 2013 r. zgodnie z unijnymi dyrektywami Polska musi ograniczyć składowanie odpadów. Z tego powodu w całym kraju mają powstać nowe spalarnie śmieci, z czego jedna w Poznaniu. Miasto długo szukało odpowiedniej lokalizacji i ostatecznie zdecydowano, że spalarnia powstanie w Karolinie w gminie Czerwonak.

- Jest już tutaj elektrociepłownia, co rozwiązuje problemy technologiczne z uzyskiwaniem energii cieplnej ze spalarni. Nie będzie też problemów z transportem czy utylizacją odpadów. Także z punktu widzenia obrońców środowiska ta lokalizacja wydaje się chyba najlepsza – przekonywał pod koniec 2008 r. wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej w Radzie Miasta Poznania, Andrzej Bielerzewski.

Spalarni nie chcą jednak okoliczni mieszkańcy, którzy obawiają się, że obiekt będzie zagrażał ich zdrowiu. Radni Poznania już w grudniu 2008 r. zdawali sobie sprawę, że takie głosy się pojawią i dlatego ogłoszono przetarg.

W marcu wygrał go Instytut Homo Homini z Warszawy, który jednak później się wycofał. Nowy przetarg rozstrzygnięto 29 lipca. Tym razem zwyciężyło konsorcjum fim O.K.E.J. z Poznania i Południe II z Krakowa.

Poznańska firma ma już doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach.
- Prowadziliśmy już kampanie edukacyjne m.in. dotyczące powstania spalarni śmieci w Szczecinie i Bydgoszczy. Zdobyte doświadczenia chcemy wykorzystać w Poznaniu - tłumaczy Elżbieta Olędzka-Koprowska z pracowni O.K.E.J.

Jakie to doświadczenia? Chodzi m.in. o zorganizowanie wycieczek mieszkańców Czerwonaka do Niemiec lub Austrii, aby mogli na miejscu sami zobaczyć, jak funkcjonują nowoczesne spalarnie śmieci.
- W wycieczce będzie mogli wziąć udział zainteresowani mieszkańcy. Z doświadczenia wiemy, że na takie wyjazdy zgłaszają się najbardziej aktywni przedstawiciele lokalnych społeczności – wyjaśnia Olędzka-Koprowska.

Poza tym już w sierpniu zwycięskie konsorcjum zamierza organizować konsultacje społeczne z mieszkańcami, na których będzie można zobaczyć prezentację multimedialną pokazujaća funckjonowanie współczesnych spalarni śmieci. Poprzedzą je badania wiedzy mieszkańców na temat gospodarowania odpadami, ich opinii i obaw związanych z budową spalarni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto