18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Raczyńskich - Bibliofilskie rarytasy [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Rękopisy Cypriana Kamila Norwida
Rękopisy Cypriana Kamila Norwida Waldemar Wylegalski
Obchodząca jubileusz 185-lecia istnienia, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu posiada w swoich zbiorach prawdziwe skarby. Są to między innymi rękopisy poetów doby romantyzmu, stare druki, pierwsze mapy, fotografie. Zobacz, jakie bibliofilskie rarytasy skrywają biblioteczne mury.

Cześć zbiorów Biblioteki Raczyńskich szczęśliwie ocalała z pożogi wojennej, dzięki temu, że w 1943 r. została przewieziona do majątku Józefa Aleksandra Raczyńskiego w Obrzycku. Ocalało 17 tys. cennych rękopisów, starodruków i inkunabułów. To zaś co pozostało w gmachu biblioteki spłonęło w 1945 r.

W zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich Poznaniu znajdują się, bardzo rzadko wystawiane na widok publiczny, cenne zbiory. Należą do nich autografy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida, Zygmunta Krasińskiego Józefa Ignacego Kraszewskiego, Antoniego Malczewskiego oraz Elizy Orzeszkowej, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej, oraz bogate zbiory kartograficzne z bezcennym atlasem "Novus Atlas Absplutissimus" J. Janssoniusa i J. Blaeu'a wydanym w Amsterdamie w latach 1647-1658.

Zobacz też: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu ma już 185 lat [ZDJĘCIA]

Biblioteka Raczyńskich posiada w swych zbiorach rękopis z XIII wieku pochodzący z klasztoru Cystersów w Paradyżu. Rękopis ten, będący klockiem pergaminowym, zawiera kilka utworów o tematyce religijnej i medycznej, a w śród nich rozprawę o anatomii i fizjologii serca.

Skomentuj:

Biblioteka Raczyńskich - Bibliofilskie rarytasy [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto