Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Raczyńskich - Rocznica otwarcia [ZDJĘCIA]

Oprac. WAK
Waldemar Wylegalski, Archiwum
5 maja 1829 roku otwarta została Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu - jedna z pierwszych publicznych książnic w kraju.

Bibliotekę ufundował hrabia Edward Raczyński, wielkopolski magnat, działacz społeczny, mecenas sztuki i nauki, autor i wydawca.

Zobacz: Więcej o Bibliotece Raczyńskich

Fundator chciał, aby założona przez niego książnica, stała się regionalnym ośrodkiem kultury polskiej pod zaborem pruskim.

„Niżej podpisany przejęty chęcią ułatwienia każdemu środków nabywania nauk i wiadomości - napisał hrabia Raczyński w statucie biblioteki - zakłada w Poznaniu w miejscu swego urodzenia Bibliotekę publiczną, którą wraz z domem w tym celu (...) wystawionym, ze wszystkimi w nim znajdującymi się obecnie książkami, oraz funduszami na uposażenie przeznaczonymi, temuż miastu tytułem własności w wieczne nadaje posiadanie. (...) Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać.”

Hrabia Raczyński i jego żona Konstancja Raczyńska z Potockich wyposażyli placówkę w księgozbiór. Początkowo biblioteka dysponowała kilkunastoma tysiącami woluminów.

Od 1830 roku zbiory biblioteki powiększały się również dostarczaniu książnicy przez wydawców tzw. egzemplarza obowiązkowego. Nie bez znaczenia były też zakupy cennych rękopisów, druków i map dokonywane przez hrabiego Raczyńskiego i jego bibliotekarza – Józefa Łukaszewicza. Dużą rolę odegrały też darowizny. Najcenniejszy dar w postaci manuskryptów, starodruków, atlasów i innych dokumentów, odkupionych od Juliana Ursyna Niemcewicza, przekazała bibliotece żona fundatora, Konstancja.

Księgozbiór w czasie II wojny światowej niemal doszczętnie spłonął. Z dymem poszło 180 tys. woluminów - 90 procent zasobów biblioteki. Ocalała jedynie część zbiorów specjalnych, wywieziona przez Niemców.

Stylowy budynek biblioteki powstawał w latach 1822–1828. W latach 1829-1830 do budynku głównego dobudowano skrzydło z przeznaczeniem na galerię obrazów malarstwa europejskiego z kolekcji Atanazego Raczyńskiego. Budynek ten został całkowicie zniszczony przez działania wojenne. Obecnie powstaje nowe skrzydło biblioteki.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto