Bieg 10 km Szpot Swarzędz 2018 - dominacja Ukraińców w czołówce [ZDJĘCIA]

ZEN, Radosław Patroniak
W 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz wzięło udział ok. 2,5 tys. biegaczy.
W 7. Biegu 10 km Szpot Swarzędz wzięło udział ok. 2,5 tys. biegaczy. Waldemar Wylegalski
Siódmy bieg 10 km Szpot Swarzędz ukończyło ponad 2,5 tysiąca biegaczy. Najlepszymi okazali się zawodnicy z Ukrainy. Najlepszy z Polaków był Krzysztof Hadas z klubu fala Swarzędz.

Wśród pań najlepsza z Polek była czwarta na mecie Monika Brzozowska (Czerwonak Biega). – To był taki dość niespokojny bieg, w którym od początku tempo dyktowali ukraińscy biegacze. Plejada naszych wschodnich sąsiadów mnie jednak nie zaskoczyła, bo byłem w dobrej formie i wytrzymałem ich atak. W końcówce Paweł Olijnyk zdobył się na jeszcze jeden zryw i pewnie wygrał. Moje drugie miejsce nie było zagrożone, bo do mety dotarłem z wyraźną przewagą nad trzecim zawodnikiem. Dla mnie jednak chyba ważniejszy od kolejności był czas – mówił mistrz Polski w triathlonie sprzed trzech lat.

Dla Hadasa swarzędzka „dziesiątka” to tylko etap przygotwań do lipcowych MŚ w Danii. – Większość moich startów to zawody triathlonowe i duathlonowe. Drugi miejsce w biegu bardzo mnie jednak cieszy, bo świadczy o tym, że dobrze przepracowałem okres przygotowawczy – dodał Hadas, który wprawdzie mieszka w Poznaniu, ale Swarzędz zna jak własną kieszeń, bo często trenuje na miejscowym basenie.

Jego zdaniem bieg odbył się w optymalnych warunkach, mimo że elita tym razem była nieco słabsza. – Warszawski maraton odciągnął krajowe wizytówki. Zabrakło też na trasie Kenijczyków. To może tłumaczyć ukraińską dominację. Dla mnie warunki były idealne. Wolę temperaturę w okolicach 20, a nie 10 stopni Celsjusza. Wiatr też dzisiaj był sprzymierzeńcem biegaczy, bo nie przeszkadzał za bardzo w szybkim bieganiu – zakończył Hadas, który startował w Swarzędzu po raz trzeci , ale po raz pierwszy stanął na podium (przed rokiem był piąty).

Warto dodać, że zwycięzca, 10 km Szpot Swarzędz, 30-letni Paweł Olijnyk to nie anonim w polskich biegach. Przed dwoma laty triumfował w półmaratonie w Pabianicach, a w ubiegłym roku wygrał Bieg Ptolemeusza w Kaliszu i zajął wysokie, drugie miejsce w półmaratonie we Włocławku. To samo zresztą można powiedzieć o zwyciężczyni, 27-letniej Krystynie Bogomiakowej, która znana jest zwłaszcza organizatorom biegów w Łodzi i Rudnikach.

Wyniki 7. edycji 10 km Szpot Swarzędz
mężczyźni: 1. Paweł Olijnyk (Ukraina) 30:47, 2. Krzysztof Hadas (Fala Swarzędz) 31:17, 3. Sergiej Okseniuk (Ukraina) 31:35.
kobiety: 1. Krystyna Bogorniakowa (Ukraina) 35:37, 2. Olena Popowa (Ukraina) 35:42, 3. Swietłana Olijnyk (Ukraina) 36:04, 4. Monika Brzozowska (Czerwonak Biega) 36:14.