Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biegi w Poznaniu. Z Cytadeli do Puszczykowa

Krzysztof Ulanowski
Start wyznaczony został na Cytadeli, a meta w Puszczykowie
Start wyznaczony został na Cytadeli, a meta w Puszczykowie Waldemar Wylegalski
Biegi w Poznaniu. Polscy indianiści pokonają dystans 26 km z poznańskiej Cytadeli do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Nawiążą w ten sposób do tradycji indiańskich świętych biegów.

Dla Indian bieg i marsz to forma modlitwy. Także w czasach współczesnych rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej wyrażają w ten sposób swoją duchowość, uczestnicząc w biegach zarówno na własnym kontynencie, jak i w różnych krajach świata.

Zobacz też: Biegi w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Pamięci ofiar wojny

W Polsce Bieg na rzecz Ziemi odbędzie się już po raz czwarty.

- Promujemy ochronę środowiska, obronę praw człowieka, zdrowy styl życia, integrację ludzi różnych kultur oraz tradycje Indian Ameryki Północnej – tłumaczy Krzysztof Mączkowski, organizator imprezy, indianista.
Uczestnicy spotkają się pod Pomnikiem Pokoju na Cytadeli w sobotę, 4 października, o godz. 9. Stamtąd przejdą przez Bramę Poznania i pokonają 14 km, idąc pod Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Trasa marszu wiodła będzie doliną warty oraz przez zielone tereny Dębiny.
Przed gmachem muzeum odbędą się uroczystości, upamiętniające ofiary II wojny światowej. O godz. 14 uczestnicy imprezy wyruszą w kierunku Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Ten odcinek trasy (12 km ) pokonają już biegiem.

- To nie są zawody sportowe, nie liczy się więc czas i zajęte miejsce, lecz przeżycie duchowe – podkreśla K. Mączkowski. – Wiem, że dla sportowców pewnym problemem jest dostosowanie tempa do wolniejszych uczestników – uśmiecha się. - Rok temu biegła z nami do Uniejowa grupa łódzkich maratończyków, którzy na początku bardzo narzekali na powolne tempo. Być może więc w przyszłym roku urządzimy także wyścig.
Z drugiej strony już po dotarciu do Uniejowa rzeczeni maratończycy przyznali, że są bardzo zadowoleni z imprezy, którą potraktowali jako trening przed najbliższym maratonem.

Zobacz też: Biegi w Poznaniu i Wielkopolsce [KALENDARIUM]

Tańce przed tipi

W godz. 15 – 17 przed Muzeum Fiedlera odbędzie się festyn indiański, w trakcie którego wystąpią dwa zespoły indianistyczne Huu-Ska Luta i Ranores, prezentujące indiańskie tańce Pow Wow. Na terenie placówki otwarta też zostanie wystawa pod hasłem „Indiańskie bieganie”.

Dzień później, w niedzielę, w godz. 14 – 17, w Osiedlowym Domu Kultury „Orbita” odbędzie się „Dzień Indiański”. Na tle rozstawionych tipi ludów prerii ponownie wystąpią tancerze z zespołów Huu-Ska Luta i Ranores. Zapoznać się będzie można także z indiańskim rękodziełem.

- W latach 80. poprzedniego stulecia w „Orbicie” bardzo aktywnie działali poznańscy indianiści – tłumaczy Mączkowski. – Można więc powiedzieć, że powracamy do naszej małej ojczyzny.

Zobacz też: Biegi w Poznaniu. "Rak. To się leczy" nad Maltą [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Biegi w Poznaniu. Z Cytadeli do Puszczykowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto