Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biuro paszportowe w Sosnowcu niedostępne dla niepełnosprawnych

Monika Krężel
Krzysztof Korn obok jedynej sprawnej windy przy tzw. Patelni.
Krzysztof Korn obok jedynej sprawnej windy przy tzw. Patelni. fot. Mikołaj Suchan.
Niepełnosprawne osoby z Sosnowca nie mają szans na wyrobienie paszportów. Powód? Aż 8 schodów prowadzących do biura, których za nic w świecie nie pokonają. - Zresztą w mieście też trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby ominąć bariery architektoniczne - uważają jeżdżący na wózkach.

Łukasz Obwiosło kilka miesięcy temu pojawił się w biurze paszportowym przy ul. Dęblińskiej. - Kończy mi się ważność paszportu, więc się tam wybrałem - mówi mężczyzna poruszający się na wózku inwalidzkim. - Odszedłem z kwitkiem. Zaproponowano mi, abym wybrał się do Katowic albo do Dąbrowy Górniczej, żeby wyrobić paszport.

Biuro przy ul. Dęblińskiej mieści się tam od kilku lat. - Wcześniej znajdowało się w innym miejscu, też były tam schody, ale zawsze można było liczyć na pomoc sympatycznych pracowników - mówi pan Łukasz. - Z dokumentami do podpisu panie urzędniczki schodziły po schodach, podpisywało się odpowiednie dokumenty i miało paszport. Ale odkąd weszły w życie paszporty biometryczne i potrzebne są odciski palców, nikt nie weźmie przecież skanera z komputerem pod pachę, aby podejść do niepełnosprawnego - denerwuje się.

Pracownicy punktu mówią, że teraz nie mają żadnych możliwości pomocy niepełnosprawnym. - Jeśli paszport ma być wyrobiony niepełnosprawnemu dziecku, to rodzice wnoszą je z wózkiem - mówią urzędniczki. - W przypadku dorosłych, nikt tego przecież nie zrobi. Nie ma tu windy ani podjazdu - wyjaśniają.

Osoby niepełnosprawne tłumaczą, że w Sosnowcu trudno się im poruszać na wózkach. - Winda pod holem dworca PKP częściej jest nieczynna niż czynna - komentuje Krzysztof Korn, z którym objeżdżamy centrum miasta. - Dawniej korzystając z windy, można było dostać się bezpośrednio i bezpiecznie do drugiej części miasta, tam, gdzie jest wiele ważnych instytucji i u-rzędów, jak poczta, urząd skarbowy, sklepy czy kościół. Winda ma więc strategiczne znaczenie, ale ostatnio była nieczynna przez pół roku. Trzeba przejeżdżać przez ulicę, a 3 Maja jest wyjątkowo ruchliwa - dodaje.

Niepełnosprawni ciągle natykają się na różne przeszkody w mieście. - Przejścia dla pieszych też pozostawiają wiele do życzenia. Te ostatnimi czasy przebudowywane i modernizowane mają zamontowane przyciski włączające zielone światło na wysokości, która może być nieosiągalna dla niektórych osób poruszających się na wózkach - mówią niepełnosprawni. - Na pochwałę zasługuje przystosowanie Teatru Zagłębia. Wielgaśny minus dla kin; choć przewidziały pierwszy rząd dla niepełnosprawnych, ale tam dodatkowo można nabawić się kolejnych ułomności, np. wzrokowych - komentuje pan Łukasz.

Łukasz Obwiosło będzie musiał się wybrać do któregoś z sąsiednich urzędów, by wyrobić paszport. - Szkoda tylko, że muszę angażować rodzinę, aby ktoś mnie tam zawiózł - komentuje. - Takie sytuacje w ogóle nie powinny się zdarzać - podkreśla.


Znamy sytuację, wysłaliśmy pismo
Zbigniew Krzywkowski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Sosnowcu

Wystąpiłem do prezydenta miasta z prośbą o rozpatrzenie sprawy przyznania nowego lokalu dla biura paszportowego w Sosnowcu.

Chodzi o wytypowanie pomieszczenia znajdującego się na parterze albo na piętrze, jeżeli bez przeszkód dostanie się tam osoba jeżdżąca na wózku.

Pismo do prezydenta miasta zostało wysłane trzy miesiące temu.

Biuro paszportowe istnieje przy ul. Dęblińskiej od kilku lat. Wcześniej nie było problemu z wyrobieniem dokumentu dla osób poruszających się na wózkach, gdyż pracownicy biura pomagali niepełnosprawnym, i schodzili z pismami do zainteresowanej osoby. Teraz jednak potrzebne są odciski palców, więc nie ma technicznej możliwości przenoszenia sprzętu.


Przeniesiemy biuro paszportowe
Krzysztof Polaczkiewicz z biura promocji Urzędu Miasta w Sosnowcu

Biuro paszportowe ma być przeniesione do budynku po byłym szpitalu nr 2, który położony jest w centrum miasta, przy ul. 3 Maja. Znajdują się tam już między innymi Wydział Zdrowia i Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta. Do tego budynku zostanie przeniesiony także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i można tam wjechać wózkiem. Poza tym budynek jest cały czas modernizowany.

Nie wiadomo, kiedy biuro paszportowe będzie działać w nowym miejscu, to wszystko zależy od finansów.

W kosztach powinien też partycypować Urząd Wojewódzki, ale na razie miasto samo utrzymuje biuro. Na pewno nie zlikwidujemy biura paszportowego, nawet jeśli Urząd Wojewódzki nie dołoży się do wydatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto