Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bracia Figo Fagot jednak zagrają na Juwenaliach w Poznaniu

SAGA
Bracia Figo Fagot
Bracia Figo Fagot materiał prasowy
W przyszłym tygodniu w Poznaniu rozpoczną się Juwenalia. 24 maja zagrają Bracia Figo Fagot.

- Chcąc pokazać determinację w trosce o autonomiczność wyborów nasze-go święta, a jednocześnie dystans, jaki posiada nasze środowisko względem samego siebie, zaproponowaliśmy Braciom Figo Fagot, aby w swojej twórczości, na okoliczność występu na Juwenaliach w Poznaniu zamienili słowo "cygan" na "student" - napisali w oświadczeniu organizatorzy.

Zobacz też: Juwenalia w Poznaniu

"Gazeta Wyborcza" podała, że o Braciach Figo Fagot była mowa podczas sympozjum na UAM "Polityka wobec Romów - doświadczenia i perspektywy". Padły tam słowa, że "to, co wyprawia ten zespół, to hipsterski rasizm". Cytowano teksty utworów: "każdy cygan to złodziej", "nic tak nie boli, jak zdrada z cyganem".

- Jako organizatorzy Festiwalu Muzycznego Juwenalia Poznań 2013, przedstawiciele środowiska studenckiego, pragniemy zaznaczyć, iż hołdujemy zasadom szeroko pojętej wolności, równości wobec prawa, prawa do wolności wyznania, poglądów, praw mniejszości narodowych oraz niezbywalnych praw do godności i wzajemnego poszanowania (...) Nie popieramy idei rasizmu - napisali organizatorzy.

Dzisiaj przypomnieli, że Juwenalia w Poznaniu rozpoczną się 23 maja o godz. 17 na pl. A. Mickiewicza.

- Koncerty odbywać się będą na stadionie AZS przy ul. Pułaskiego, a studenci mogą wchodzić na nie za darmo. Aby uniknąć problemów, jakie wystąpiły w zeszłym roku, dla osób, które będą chciały na ostatnią chwilę kupić bilet zostanie otwarta druga brama (pod wiaduktem na Cichej), przy której będzie kasa - mówi Igor Konecki.

Na Juwenaliach w Poznaniu wystąpią m.in. Monika Brodka, Indios Bravos, Gooral, Acid Drinkers, Big Cyc, Vienio feat. Jamal, Pezet.

TEKST OŚWIADCZENIA ORGANIZATORÓW FESTIWALU MUZYCZNEGO JUWENALIA 2013
W odpowiedzi na rozpowszechnioną przez Gazetę Wyborczą ostatnimi dniami nagonkę dot. rzekomej promocji przez nas „hipsterskiego rasizmu” czujemy się zobowiązani zająć stanowisko w sprawie polityki redakcyjnej wyżej wspomnianego dziennika, jak i obecności zespołu „Bracia Figo Fagot” na Juwenaliach w Poznaniu.
Jako organizatorzy Festiwalu Muzycznego Juwenalia Poznań 2013, przedstawiciele środowiska studenckiego, pragniemy zaznaczyć, iż przede wszystkim hołdujemy zasadom szeroko pojętej wolności, równości wszystkich ludzi wobec prawa, prawa do wolności wyznania, poglądów, praw mniejszości narodowych oraz niezbywalnych praw do godności i wzajemnego poszanowania. Wierzymy, że niniejsze wartości są bliskie nam, naszej publice i całemu środowisku studenckiemu w Poznaniu.
Co za tym idzie w żaden sposób nie popieramy idei rasizmu, jakkolwiek „hipsterski” by on nie był, ani szykanowania kogokolwiek, bez względu na rasę, wyznanie, historię, czy status materialny.
W nawiązaniu do podważenia prawa do obecności zespołu „Bracia Figo Fagot” na Festiwalu Muzycznym Juwenalia Poznań 2013 solennie oświadczamy, iż jeżeli tylko istnieje skodyfikowana lista zespołów i utworów zakazanych, naruszających godność i dobro mniejszości narodowych, to zobowiązujemy się dochować wszelkiej staranności w jej przestrzeganiu.
Co więcej – jeżeli na rynku muzycznym funkcjonują zespoły głoszące hasła nienawiści, rasizmu i ksenofobii, to apelujemy o to, by na szczeblu rządowym wprowadzono regulacje uniemożliwiające ich funkcjonowanie w przestrzeni publicznej.
Prawdopodobnie, jako jedni z ostatnich, niezłomnie wierzymy, że studencki odbiorca jest inteligentny i potrafi szerzej spojrzeć na kontekst i ofertę rynku muzycznego. Mimo iż wydaje się, że dzisiejsi studenci różnią się od tych sprzed kilku pokoleń, uważamy że tak jak kiedyś, w swych najlepszych czasach, kultura studencka nadal potrafi pielęgnować absurd, żywić się nim, oswajać go i z nim igrać. Zgadzamy się zatem z prof. Marianem Golką, że jest to „tym wyższym piętrem kultury studenckiej, które różni ją od innych, bardziej trywialnych i dosłownych form”. Nie tylko wierzymy, ale jesteśmy głęboko przekonani, że jest tak i teraz.
Tym samym ucinamy wszelkie spekulacje na temat występu zespołu „Bracia Figo Fagot” na tegorocznych Juwenaliach w Poznaniu. Bracia pojawią się w Poznaniu, już 24 maja, zgodnie z opublikowanym w kwietniu programem imprezy.
Chcąc pokazać swoją determinację w trosce o autonomiczność wyborów naszego święta, a jednocześnie ogromny dystans, jaki posiada nasze środowisko względem samego siebie, zaproponowaliśmy Braciom Figo Fagot, aby w swojej twórczości, na okoliczność występu na Juwenaliach w Poznaniu zamienili słowo „cygan” na „student”. Nam zdecydowanie nie przeszkadza, że „Pan Jezus ma tak w biblii zapisane”.
Jako współtwórcy ostatnich edycji Festiwalu Juwenalia Poznań oraz wielu innych przedsięwzięć związanych z szeroko pojętą kulturą studencką pragniemy wyrazić wielką radość wynikającą z W KOŃCU zdobytego zainteresowania Gazety Wyborczej. Zainteresowania, o które wcześniej mogliśmy tylko prosić, bez odpowiedzi, wnioskować i marzyć. Tym samym chcielibyśmy najserdeczniej przeprosić Państwa Redakcję za to, iż po raz kolejny nie zostaliście wybrani patronatem medialnym Juwenaliów. Miejmy nadzieję, że stan ten w przyszłości się nie zmieni.
Serdecznie żałujemy, że aktywność GW i jej podobnych mierzona jest w negatywnych newsach, a srogie milczenie zauważalne jest chociażby przy eventach takich jak np. Przegląd Muzyczny „Wielka Giełda Zespołów”, który zjednoczył środowisko muzyczne w Poznaniu i zagospodarował pierwszy dzień Juwenaliów (23.05) promując studencką kulturę i świeżość na rynku muzycznym. Nauczeni tegorocznym doświadczeniem obiecujemy, że przy następnej edycji Przeglądu „Wielkiej Giełdy Zespołów” poprosimy wszystkie biorące w niej udział zespoły o wcześniejsze podesłanie swych tekstów, abyśmy mogli zweryfikować, czy aby nie znajdują się w nich fragmenty, które zapewnią nam wcześniejsze zainteresowanie Gazety Wyborczej.
Wróćmy jednak do tematu „hipsterskiego rasizmu”. Autorem tegoż neologizmu jest Gazeta Wyborcza, więc do niej kierujemy swe pytania, które zrodziły się w naszych prostych, studenckich głowach.
Czy organizując Juwenalia w 2007 roku i zapraszając polskiego rapera Tede, który wykonywał utwór zawierający słowa „Ona jest szmatą i bierze brauna za to” powinniśmy ocenzurować program artysty w związku z poniżającym określaniem kobiety, a tym bardziej osoby uzależnianej od narkotyków i wykluczonej społecznie?
W 2009 roku na zaproszenie organizatorów Juwenaliów występował członek zespołu WuTangClan – Raekwon. Wiele z jego tekstów zawiera wszechobecne w dzisiejszych kanałach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych słowa i terminy, które z powodzeniem uznać by można za wysoce obraźliwe. Powstaje pytanie dlaczego konwencja słowa „czarnuch” (z ang. „nigger”) w szeroko rozpowszechnionym języku angielskim na terenie naszego kraju jest bardziej dopuszczalna niż konwencja słowa „cygan” w Polsce?
Gwarantujemy i oczekujemy gwarancji równości wobec prawa. Prosimy zatem o wyjaśnienie dlaczego poznańskie Juwenalia traktowane są inaczej niż setki innych eventów studenckich, w tym tegoroczne Juwenalia w kraju, na których już zagościł bądź zagości zespół Braci Figo Fagot?
Być może szum jaki wywołał występ Braci Figo Fagot zwróci uwagę w jaki sposób budowany jest wizerunek studentów w mediach. W jednym z programów lokalnej telewizji przedstawiciel samorządu studenckiego został zapytany o sytuację z 2012 roku, kiedy to student podczas Wielkiego Grillowania został zatrzymany i ugryzł policjanta w pośladek. Redaktor prowadząca program sformułowała tezę, czy studenci nie potrafią się już bawić kulturalnie. Czy ta teza brzmiałaby podobnie, tak lekko i bezkarnie, gdyby osoba wgryzająca się w oficerski zadek była innego koloru skóry? Czy ciemnoskórzy nie potrafią się już bawić kulturalnie?
Krytyka środowiska studenckiego w publicznych mediach i łatwość kierowania inwektyw uzurpujących brak szacunku studentów do jakichkolwiek wartości oraz rozpowszechniane wizerunku studenta nieroba i pijaka przekroczyły rubikon obiektywnej oceny życia studenckiego w Poznaniu.
Skoro Gazeta Wyborcza, nie czekając na naszą odpowiedź, przyznała nam już trzy „czarne pyry”, to tym samym zrobiła wszystko, aby podzielić, a nie zjednoczyć środowisko zainteresowane problemem. Miejmy nadzieje, że nakład gazety wzrośnie, tak jak prawdopodobnie liczba sprzedanych płyt Braci Figo Fagot i frekwencja na ich koncertach.
Na koniec pragniemy wyrazić ubolewanie, że w obliczu całej tej nagonki i dyskusji na temat obecności beniaminka polskiego rynku muzycznego na Juwenaliach w Poznaniu ginie informacja o dramacie środowiska studenckiego w Krakowie, którego członkowie stali się faktyczną ofiarą przemocy i fizycznej nienawiści.
Ze studenckim pozdrowieniem,
ORGANIZATORZY JUWE2013.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto